Bitcoin

Trhová dominancia Bitcoinu – zo 66% na 33% a znovu nahor

bitcoing growth chart vector design

Bez výčitiek by sme mohli povedať, že trh s kryptomenami sa odrazil od dna a v súčasnosti opäť nadobúda narastajúcu tendenciu. Situácia bola po dobu celých siedmych mesiacov mimoriadne negatívna, no Bitcoin 24. júla konečne prekročil hodnotu 8 000 dolárov – stalo sa tak po prvýkrát od 22. mája tohto roku. Je teda zrejmé, že najväčšia kryptomena na svete sa znovu začína šplhať do niekdajších výšok, ale ešte dôležitejšou je skutočnosť, že opätovne získava svoju dominanciu z hľadiska celkovej trhovej kapitalizácie v sektore digitálnych aktív.

Trh s kryptomenami zaznamenával v období medzi septembrom a decembrom roku 2017 mimoriadne pozitívny vývoj, pričom Bitcoin v čase svojho najväčšieho úspechu zodpovedal až za 66% podiel na celkovom trhu s kryptografickými aktívami.

Avšak drastická zmena, ku ktorej došlo koncom decembra minulého roku, bola pravdepodobne dôsledkom toho, že investori si uvedomili, aké príležitosti a zisky ponúka trh s alternatívnymi digitálnymi menami, takzvanými altcoinmi. V súčasnosti sme svedkami toho, že prehnaný entuziazmus zameraný na kryptomeny a technológiu blockchainu sa postupne zmierňuje a účastníci trhu už nežijú v naivnej predstave, že sa im zo dňa na deň podarí získať 100% návratnosť svojich investícií. Na pozadí celého tohto vývoja sa navyše ešte stále nachádza pretrvávajúca neistota týkajúca sa vzťahu legislatívy k jednotlivým digitálnym aktívam. V konečnom dôsledku sa však nedá poprieť, že Bitcoin sa s najväčšou pravdepodobnosťou opätovne vydal na svoju cestu za úplnou dominanciou trhu s kryptomenami.

2017 vs. 2018

Bitcoinu sa v druhej polovici roku 2017 darilo mimoriadne dobre. Jeho hodnota každým dňom dosahovala nové maximá a veľkú pozornosť mu venovali popredné svetové mediálne kanály. O všeobecnom úspechu najväčšej kryptomeny na svete vypovedala aj skutočnosť, že kým v treťom kvartáli roku 2017 sa po celom svete nachádzalo celkovo 17 255 044 blockchainových adries, už vo štvrtom kvartáli toho istého roku sa tento počet zvýšil na pozoruhodných 21 506 448 adries.

Bitcoin bol počas tohto „zlatého veku“ zodpovedný za viac než 50% celkovej trhovej kapitalizácie kryptomien, pričom svoj maximálny podiel na tomto trhu o hodnote 66% dosiahol 7. decembra.

Podiel Bitcoinu na celkovej trhovej kapitalizácii kryptomien v období medzi rokmi 2013 a 2018.

Situácia na trhu sa aj naďalej zlepšovala a spolu s ňou narastala aj hodnota jednotiek Bitcoinu. Prekvapením však bolo, že podiel Bitcoinu na celkovej trhovej kapitalizácii kryptomien začal klesať. Keď Bitcoin v priebehu 17. decembra dosiahol svoje rekordné maximum blížiace sa cene takmer 20 000 dolárov za jednotku, trhová dominancia tejto kryptomeny sa po prvýkrát od septembra toho roku začala prepadať pod hranicu 50%. Bitcoin 19. decembra zodpovedal už iba za 48,26% celkovej trhovej kapitalizácie kryptomien, pričom tento trend sa držal na scéne až približne do polovice januára roku 2018. Trhová dominancia Bitcoinu pokračovala vo svojom úpadku a podiel na trhu tejto kryptomeny dosiahol 13. januára roku 2018 svoju historicky najnižšiu úroveň o hodnote iba 32,45%.

Čo sa stalo?

Trhová kapitalizácia Bitcoinu sa iba v priebehu necelých dvoch mesiacov znížila o takmer 18%. V súčasnosti je už zrejmé, že tento nečakaný vývoj situácie bol spôsobený obrovským množstvom mainstreamových investorov, ktorí sa náhle rozhodli pre vstup na trh s kryptomenami. Avšak digitálne aktívum s hodnotou takmer $20 000 bolo pre retailových investorov relatívne zastrašujúcou záležitosťou, keďže väčšina z nich nedisponovala dostatočnými prostriedkami na to, aby si mohli dovoliť podstúpiť riziko spojené s takýmto ocenením kryptomeny.

Naproti tomu však boli ochotní usmerniť svoje peniaze do podstatne lacnejších tokenov, medzi ktoré sa v tom čase radili kryptomeny ako Litecoin s hodnotou nižšou ako 100 dolárov, ale aj kryptomena Ethereum, ktorá vtedy ešte neprekračovala úroveň 1 000 dolárov. Keďže lacnejšie altcoiny boli pre priemerných investorov omnoho atraktívnejšou a ekonomicky prijateľnejšou voľbou, veľké percento trhovej kapitalizácie kryptomien bolo alokované práve do takýchto platforiem.

Keď Bitcoin pokrýval 32,45% trhu s kryptomenami, Ethereum zodpovedalo za 18,54% tohto trhu, kryptomena Bitcoin Cash tvorila 6,15% a Ripple bol zodpovedný za 10,42%. Jednalo sa o významný percentuálny nárast trhového podielu týchto altcoinov voči obdobiu, v ktorom sa Bitcoin nachádzal nad hranicou 60%. Keď sa pozrieme na situáciu z dňa 7. decembra roku 2017, keď bola celková hodnota Bitcoinu rovná 66% trhu, Ethereum zodpovedalo za 9,92% tohto trhu, kým Bitcoin Cash pokrýval 5,38%. Keď Bitcoin začal strácať svoju dominanciu, niektoré z týchto percentuálnych hodnôt sa viac než zdvojnásobili. To jednoznačne ilustruje posun smerom od Bitcoinu a príliv peňazí investovaných do rôznych altcoinov.

Podiel jednotlivých kryptomien na celkovej trhovej kapitalizácii kryptografických technológií.

Naeem Aslam, ktorý je hlavným analytikom spoločnosti ThinkMarkets, sa k úpadku trhového podielu Bitcoinu vyjadril nasledovne: „Vývoj v priebehu roka 2017 viedol k tomu, že retailoví investori sa snažili nájsť ďalšiu kryptomenu, ktorá by mohla dosiahnuť podobne výrazný nárast, ako sa to podarilo Bitcoinu. Čoraz viac investorov sa zaujímalo o nové ponuky ICO a o trh s altcoinmi, dôsledkom čoho Bitcoin od decembra zaznamenával výrazný pokles. Investori sa však v poslednej dobe opätovne vracajú k najvýznamnejším hráčom v tomto sektore, pričom tvrdia, že najbezpečnejšou možnosťou je držať sa prvých piatich kryptomien s najväčšou trhovou kapitalizáciou. V rámci nášho analytického tímu sme vykonali štvrťročnú analýzu výkonu piatich najväčších digitálnych mien a zistili sme, že ich kvartálne výnosy sa navýšili o takmer 68%. Keď teda investujete do kryptomien s najväčším podielom na trhu, Vaše peniaze budú na omnoho bezpečnejšom mieste, ako keby ste sa snažili experimentovať s niektorými menej uznávanými altcoinmi.“

Príležitosti na zbohatnutie prostredníctvom altcoinov boli pre investorov spočiatku omnoho atraktívnejšie ako potenciálne bohatstvo plynúce z investícií do Bitcoinu. Investori mali v priebehu septembrového a decembrového nárastu trhu možnosť investovať do takmer ktorejkoľvek kryptomeny, počkať si na zvýšenie jej ceny a následne sa tešiť z pozoruhodných výnosov. Keď sa však ukázalo, že táto utópia nebude trvať večne, investori si uvedomili, že najlepšou možnosťou je zamerať sa na najväčšie a časom overené tokeny. To sa nakoniec stalo dôvodom skutočnosti, že Bitcoin sa pomaly začal šplhať smerom nahor, bližšie k svojej niekdajšej dominancii.

Vladislav Shabanov, ktorý je manažérom krypto hedžového fondu WhitePark Capital, vyjadril súhlas s Aslamovými názormi. Shabanov je totiž presvedčený, že Bitcoin sa opätovne približuje k svojmu dominantnému postaveniu, pretože investori majú záujem o kvalitné investície a nesnažia sa už zvoliť si najrýchlejšieho koňa s vidinou ľahkého a okamžitého zisku.

Shabanov uviedol: „Trh s kryptomenami, ako aj samotný Bitcoin, sa ešte stále nachádzajú v počiatočnej fáze svojho vývoja. Doteraz sme boli svedkami už niekoľkých veľkých korekcií a očakávame, že pred konečným dozretím trhu sa zopakuje ešte niekoľko podobných situácií. Treba si však uvedomiť, že pri celkovom prepade trhu je trhový podiel altcoinov zasiahnutý výrazne silnejšie ako trhová kapitalizácia Bitcoinu. Je preto logické, aby ste v rámci prípravy na takúto krízu konvertovali svoje altcoiny na Bitcoiny, aby ste tak zabránili čo možno najväčším stratám Vášho kapitálu. Keď sa na scéne začnú objavovať náznaky zotavovania sa trhu, investori budú opätovne usmerňovať svoj kapitál do projektov, v ktorých budú vidieť značný rastový potenciál.“

Shabanov navyše dodal, že záujemcovia o investovanie do altcoinov by sa v prvom rade mali vyzbrojiť trpezlivosťou: „Niektorí ľudia pravdepodobne tratili všetku nádej a neveria, že trh s kryptomenami sa bude v blízkej budúcnosti zotavovať. Z tohto dôvodu zaznamenávame trend, v rámci ktorého investori vyhľadávajú čo najkvalitnejšie investície. Nie je vylúčené, že v budúcnosti sa opäť zopakuje situácia, keď budú účastníci trhu nútení zabezpečovať svoje investície pred kritickými stratami – v súčasnosti tak preferujú opatrnejší prístup spojený so znižovaním volatility prostredníctvom investícií do Bitcoinu. Treba tiež poznamenať, že po zásadných prepadoch trhu sa môže stať, že niektoré altcoiny sa vôbec neodrazia od dna. Ak teda plánujete investovať do alternatívnych kryptomien. Mali by ste počkať, kým na to bude vhodná príležitosť. Dovtedy by ste mali prečkať búrku držaním Bitcoinu.“

Decembrová situácia pravdepodobne najviac prekvapila nováčikov na trhu s kryptomenami, ktorí prišli o obrovskú časť svojich investícií. Hodnota Bitcoinu je v porovnaní so svojím decembrovým maximom momentálne nižšia o 58%, kým altcoiny s menšou trhovou kapitalizáciou sa prepadli o viac než 100%. Je možné, že akonáhle začal trh v decembri vykazovať náznaky poklesu, ktorý následne trval takmer celých sedem mesiacov z roku 2018, investori začali sťahovať svoje finančné prostriedky z altcoinov a usmerňovať ich do Bitcoinu, ktorý sa zdal byť relatívne menej volatilnou investíciou. To sa stalo dôvodom skutočnosti, že Bitcoin v polovici augusta znovu zodpovedal za 54,59% celkovej trhovej kapitalizácie kryptomien.

Koniec ťažkých časov?

Je veľmi pravdepodobné, že narastajúca trhová kapitalizácia Bitcoinu priláka do tohto sektora ešte viac investorov, čo následne dodatočne posilní navyšovanie hodnoty tejto kryptomeny. Situácia tak v blízkej budúcnosti možno bude pripomínať obdobie rokov 2014 až 2017, keď ešte neexistovali tisíce altcoinov a Bitcoin bol naozaj jedinou životaschopnou investičnou možnosťou. Shabanov je však presvedčený, že narastajúci trhový podiel Bitcoinu nie je nevyhnutne dôvodom na prehnaný optimizmus, pretože trhy vo všeobecnosti fungujú v opakujúcich sa cykloch.

Je takmer isté, že kým budú sofistikovaní investori nachádzať na trhu s kryptomenami príležitosti na zarábanie peňazí, samotné peniaze sa budú sústreďovať okolo týchto príležitostí. Z tohto dôvodu môžeme očakávať, že podiel jednotlivých kryptomien na celkovom trhu bude aj naďalej pravidelne kolísať.