Bitcoin

Top 10 Bitcoinových miest na svete

Digitálni nomádi v súčasnosti cestujú po celom svete, pričom budujú svoje digitálne životy a digitálne majetky. Jedná sa o dobrodružných ľudí, ktorí k svojej práci potrebujú iba spoľahlivý notebook a pripojenie na internet. Či už sa jedná o podnikateľov alebo umelcov, nie je ničím neobvyklým, že takíto novodobí nomádi zarábajú v Bitcoinoch. Kryptomeny sú už našťastie dostatočne rozšírené na to, aby im pomohli udržať jedinečný spôsob života.

Často sa zvykne hovoriť, že Bitcoin nepozná hraníc. A keď s touto kryptomenou obchodujete, alebo ste prijímateľom transakcie istého objemu tokenov, skutočne je to pravda.

Ako je to však v prípade, že budete chcieť minúť svoje Bitcoiny osobne? Digitálne meny ako Bitcoin, Ethereum či Litecoin sú v súčasnosti čoraz uznávanejšie, avšak rôzne svetové krajiny sa k nim stavajú odlišne. Existujú však isté časti sveta, v ktorých sa kryptomeny stretli so všeobecným nadšením a sú prijímané aj širšou verejnosťou.

Technologické centrá ako San Francisco a Soul sú samozrejmými kandidátmi, ale na mape sa objavili aj nečakaní hráči. Významnými krypto-mestami sa v poslednej dobe stali Praha, Tel Aviv, Buenos Aires či Bangkok.

Metodológia

Prezentovaná štúdia sa snažila identifikovať najväčšie Bitcoinové centrá naprieč planétou, k čomu 24. júla roku 2018 využila platformu Coinmap. Analýza zaznamenala celkový počet obchodníkov s kryptomenami vo zvolených mestách, pričom vylúčila transakcie pochádzajúce z predmestí. Technicky vzaté, takýto prístup predstavuje veľkú nevýhodu pre mestá s masívnymi predmestskými oblasťami, ale autor štúdie sa chcel vyhnúť ľudskej chybe, ktorá by mohla nastať pri prehnanej experimentálnej vzorke. Pri posudzovaní údajov na takejto mierke je totiž zásadný rozdiel medzi predmestiami severoamerických miest New York či Los Angeles a východných metropol ako Tokio. Za zmienku tiež stojí skutočnosť, že aplikácia CoinMap využíva princíp hromadného obstarávania, prostredníctvom ktorého udáva zoznam všetkých obchodníkov akceptujúcich platby Bitcoinom.

Predstavujeme Vám teda desať najhorúcejších Bitcoinových hot-spotov na svete a k tomu niekoľko informácií o tom, kde a ako sa rozširujú možnosti praktického využitia najväčšej kryptomeny planéty.

Bitcoin je čoraz populárnejším. Cestovanie pomocou kryptomien je omnoho jednoduchšie ako v minulosti, najmä vďaka blockchainovej technológii.

Najväčšie Bitcoinové hot-spoty na svete

Ak chcete míňať svoje Bitcoiny osobne, hlavné mesto Českej republiky Vám na to poskytne najviac príležitostí. V priebehu leta roku 2017 žil v Prahe istý digitálny nomád, ktorý všetky svoje výdavky hradil výlučne kryptomenami. Táto krajina zahŕňa veľký počet priemyselných zhlukov, ktoré sú často situované aj mimo očakávaných lokalít. V severočeskom meste Žatec sa napríklad nachádza viac než 50 podnikov, ktoré by prijali Vašu platbu Bitcoinom.

Mesto Buenos Aires v Argentíne sa umiestnilo na druhej priečke rebríčka. Južná Amerika je vo všeobecnosti pozitívne naklonená kryptomenám, pričom v mestách ako Bogota v Kolumbii, Caracas vo Venezuele a São Paulo v Brazílii sa nachádza viac než po 30 jednotlivých Bitcoinových podnikov.

Tretím spomedzi Bitcoinových metropol je San Francisco, v ktorom Bitcoinom bez problémov zaplatíte na viac než 100 miestach. Felix Weis, ktorý sa preslávil svojím 18-mesačným životom výhradne na Bitcoine, uviedol, že kryptomena sa v San Franciscu míňala až príliš ľahko. Tento región je však akreditovaným technologickým centrom, čo sa potvrdilo už v priebehu roka 2013. Kashmir Hillová, ktorá je bývalou zamestnankyňou časopisu Forbes a súčasnou reportérkou spoločnosti Gizmodo Media, tu už v tom čase strávila celý týždeň nakupovaním výlučne za Bitcoin.

Prvú päťku rebríčka uzatvárajú mestá Madrid v Španielsku a New York v Spojených štátoch. Holandský Amsterdam sa umiestnil na šiestom mieste, kým Bogota v Kolumbii bola siedma. Na ôsmej pozícii sa presadil kanadský Vancouver a desiatku Bitcoinových miest uzatvorili Londýn v Spojenom kráľovstve a Paríž vo Francúzsku.

Regióny ako Stredný Východ, Afrika a Ázia z prvej desiatky nápadne chýbali. Veľký počet digitálnych nomádov však podali správy o tom, že kryptomeny sa im podarilo míňať aj v krajinách juhovýchodnej Ázie – v Thajsku a Indonézii. Bitcoin sa vo veľkom míňa aj v izraelskom Tel Avive, Kapskom meste v Juhoafrickej republike, ako aj v austrálskom Melbourne a Sydney.

Zrealizovaná štúdia poukázala na zaujímavú skutočnosť. Bitcoinové hot-spoty totiž nemusia byť nevyhnutne veľkými metropolami. Keď sa pozrieme na digitálne inovatívne krajiny ako Brazília, Thajsko či Spojené kráľovstvo, uvedomíme si, že frekvencia podnikov akceptujúcich Bitcoin je v malých mestách a regiónoch často porovnateľná s hlavnými mestami. V holandskom meste Arnhem sa napríklad nachádza 80 digitálne vybavených podnikov, kým v samotnom Amsterdame ich nájdete iba 43.

Praha sa stala Bitcoinovým hot-spotom vďaka kaviarňam, ktoré akceptujú platby v Bitcoine a Litecoine.

Vzostup svetových Bitcoinových centier

Rôzne svetové vlády majú na Bitcoin odlišné reakcie. Na jednej strane sa prejavili medzinárodné podnikateľské veľmoci ako Švajčiarsko a Singapur, ktoré privítali kryptografické technológie s otvorenou náručou. Na druhej strane sa však objavili vlády, ktoré sa v problematike digitálnych mien postavili do opozície – v takom prípade ani nedisponujú dostatočným počtom Bitcoinových podnikov.

Zaujímavým príkladom je Čína, ktorá sa spočiatku vrhla do kryptomien s veľkým entuziazmom, len aby po krátkom čase striktne zatvorila burzy a zakázala akékoľvek obchodovanie s virtuálnymi aktívami. To znamená, že mestá sa Peking sa iba veľmi zriedkavo objavujú na podobných rebríčkoch.

Krajiny Perzského zálivu boli po dlhé roky zdráhavé a ku kryptomenám pristupovali iba veľmi opatrne. Spojené Arabské Emiráty a Saudská Arábia v tomto ohľade vrámci svetovej mapy chýbajú.

Keď je Bitcoin cestou z inflácie

Bitcoin podlieha vo svete mnohým trendom, ale snáď najzaujímavejšou je tendencia uchyľovať sa k digitálnej mene s cieľom bojovať proti inflácii. Krajiny ako Argentína, Venezuela a Zimbabwe začali zavádzať využívanie kryptomien z jednoduchého dôvodu – poskytujú omnoho väčšiu ochranu proti inflácii ako tradičné fiat peniaze.

Laura Shinová, ktorá v minulosti pôsobila v časopise Forbes a momentálne vysiela dva podcasty zamerané na kryptomeny, diskutovala o Bitcoinových centrách s Alexom Gladsteinom. Ten uviedol, že až 8% všetkých Bitcoinových transakcií na svete sa realizuje vo Venezuele. Shinová podložila túto štatistiku výskumom a správne poznamenala, že „Venezuela ani zďaleka nepokrýva 8% celkovej svetovej populácie“.

Shinová ďalej uviedla: „Američania často vyhlasujú, že nevidím pravú podstatu kryptomien. Keď sa však rozprávam s obyvateľmi krajín, v ktorých zlyháva stabilita systému fiat mien, jasne vidím, v čom spočíva užitočnosť tejto technológie.“

V konečnom dôsledku však nie je dôležité, prečo sa konkrétne krajiny rozhodli otvárať brány kryptomenám. Kľúčovou je skutočnosť, že tento trend sa skutočne objavuje na celosvetovej úrovni.

Jeff Klee je generálnym riaditeľom online platformy CheapAir, ktorá klientom sprostredkuje dopravu a ubytovanie pri zahraničných cestách. Platby pomocou kryptomien sprístupnil na webstránke svojej spoločnosti už v priebehu roka 2013. Úspešný propagátor kryptomien povedal: „Pomocou digitálnych mien predávame lety do celého sveta, ale najviac našich zákazníkov pochádza priamo zo Spojených štátov.“

Táto spoločnosť pomocou Bitcoinu predala rezervácie letov a hotelov už v celkovej hodnote 15 miliónov dolárov. V súčasnosti okrem toho prijíma platby už aj v menách Litecoin a Dash. Klee vysvetlil: „Keď sme začali akceptovať platby Bitcoinom, okamžite sa o nás začali zaujímať ľudia z rôznych krajín.“