Ethereum, Tokeny

Tokeny

Autor: Mário Havel

Vo svete kryptomien sa stretnete s mnohými pojmami, ktoré sa často zamieňajú a môžu byť mätúce. Token je presne takým pojmom, ktorý najmä pre nováčikov nemusí byť ihneď jasný. Predstavuje však množinu významných projektov v krypto ekosystéme, prinášajúc doňho nové možnosti a nástroje. Tokeny je jednoduché vytvoriť, majú vlastnosti ako kryptomena a môžu predstavovať tokenizáciu hocijakého aktíva z reálneho sveta aj digitálneho sveta – podiely vo firme, body za lojalitu, zmenky za fyzický tovar, čokoľvek pojme ľudská tokenizačná kreativita. Tento článok vám článok lepšie osvetlí, čo tie tokeny vlastne sú, ako fungujú a ktoré by vás mohli zaujímať.

Viacero tokenov nájdete v ponuke Cryptodiggers ATM

Čo je to vlastne ten token?

Slovo token nie je žiadnou novinkou a určite ste ho počuli skôr, než do povedomia prišli kryptomeny. Aby sme však lepšie pochopili, čo token znamená v kryptomenovom ponímaní, odlíšme jeho význam. Fyzické tokeny ako náhrada peňazí sú staré snáď ako peniaze samotné. Stále používané a rozšírené formy fyzických tokenov ako žetóny v kasínach alebo vouchere na produkty môžeme zaradiť do tejto kategórie. Ak by ste hľadali digitálne tokeny, môžete naraziť na rôzne odbory informatiky, kde token predstavuje právo vykonať operáciu.
Budeme sa teda síce zaoberať digitálnymi tokenmi, no vo význame aktíva. 

Krypto tokeny sa stali populárnymi pre svoj široký záber využití a jednoduchosť. Keďže prakticky každý si môže vytvoriť vlastný token a vymyslieť mu účel, kreativita je nekonečná. Väčšinou sa však točí v trendoch. Niektoré tradičné typy tokenov sú:

  • Utility tokeny –  reprezentujú službu, ktorú za ne môžete vymeniť. Môžete si pod tým predstaviť kávu v kaviarni alebo kapacitu v cloude, ktoré si platíte tokenom vydaným poskytovateľom služby. Tento typ tokenov predstavuje väčšinu Initial Coin Offering projektov, známych z boomu v roku 2017. Firma ich využíva tak, že na začatie podnikania predáva tokeny ako ICO, ktoré neskôr investor môže vymeniť za jej služby alebo predať so zhodnotením. 
  • Securities tokeny – sú digitálnou reprezentáciou skutočného aktíva, napríklad podielu vo firme. Prinášajú do obchodovania cenných papierov výhody kryptomien, no zároveň kvôli tejto podstate často spadajú pod prísne finančné regulácie.
  • Stablecoins – už zo svojho názvu je jasné, že ich cieľom je stabilita. Ich hodnota je pevne spätá s aktívom, na ktorom sú postavené, prípadne ním kryté. Prinášajú tak do volatilného sveta kryptomien stabilitu, pričom si zachovávajú p2p vlastnosti. Umožňujú tak obchodníkom si ľahko zaistiť hodnotu a mať stabilnú zúčtovaciu jednotku. 
  • Zberateľské tokeny – nezameniteľné tokeny, ktorých každá jednotka je unikátna. Tato unikátnosť je využívaná najmä pre zberateľské hry a gamifikáciu. 

Nie je blockchain ako blockchain 

Existenciu týchto tokenov umožnil rozmach kryptomien. Tokeny dnes môžete vidieť obchodované na burze medzi tradičnými kryptomenami, pričom ich na prvý pohľad od tradičných kryptomien ani nerozoznáte. Tento fakt je potrebné rozlišovať – token nie je kryptomena. Presnejší názov by mohol byť kryptomenové aktívum. Ako potom tie tokeny fungujú? 

Normálna kryptomena ako Bitcoin využíva blockchain na decentralizovanej sieti pre p2p posielanie transakcií. Okrem Bitcoinu ste však určite započuli aj o druhej najrozšírenejšie kryptomene – Ethereum. Tá okrem obyčajného posielania transakcií dokáže využiť svoju sieť pre oveľa viac. Ethereum Virtual Machine umožňuje popri blockchaine Etherea vykonávať smart kontrakty a poskytuje tak platformu napríklad pre vytváranie vlastných tokenov nad Ethereom.
Smart contract si môžete predstaviť ako obdobu normálneho kontraktu – podľa určitých podmienok vykoná dané operácie s peniazmi, ktoré sú doňho poslané. Samozrejme je uložený na blockchaine, takže úplne transparentný a nemenný. Sami o sebe majú smart kontrakty účely obmedzené tiež len kreativitou autora – pôžičky, poistenia, escrow, crowdfunding alebo práve vytvorenie vlastného tokenu. 

Jednoduché vysvetlenie smart kontraktov

Token je teda v skutočnosti vytvorený smart kontraktom, ktorý sa stará o jeho vlastnosti, transakcie a zostatky na adresách. V prípade platformy Etherea do tohto smart kontraktu pošlete Ethery a vráti vám určitý počet vytvorených tokenov. Je to naozaj také jednoduché ako by sa mohlo zdať – každý si môže vytvoriť vlastný token. Stačí sa naučiť napísať jednoduchý program v jazyku Solidity alebo využiť služby ako Token Factory, Tokenmint, kam len zadáte požadované parametre a vytvorí token za vás.

Nastáva tu však problém kompatibility. Ak by si každý programoval tokeny podľa seba, tak by podpora každého rôzneho tokenu vyžadovala rôzny kód. Toto by bolo pre tokenové peňaženky alebo burzy neudržateľné. Preto namiesto toho, aby každý kto chce naprogramovať token musel znovu vynájsť koleso, vznikli v komunite štandardy pre vytváranie tokenov, ktoré umožňujú prehľadnosť a hlavne ich kompatibilitu. Ako používateľovi vám potom stačí teda jedna peňaženka, do ktorej si môžete uložiť všetky ľubovoľné tokeny a netreba vytvárať špeciálne pravidlá pre každý jeden. Týchto štandardov je však viacero a platforiem podporujúcich tokeny taktiež. Poďme sa na ne pozrieť bližšie. 

Tokeny na platforme Ethereum

ERC-20 tokeny na Ethereu sú lídrom a priekopníkom aktuálneho trhu tokenov. Skratka ERC znamená Ethereum Request for Comments a 20 je jednoducho číslo návrhu v rámci EIP-20. Význam je teda podobný ako keď niekto v kontexte Bitcoinu hovorí o BIP.
Mať vlastný ERC-20 token nie je žiadna veda. Pre vytvorenie takéhoto tokenu je potreba definovať 9 vecí – nepovinný názov, skratku, decimálnu deliteľnosť a 6 povinných metód, ktoré definujú ich maximálny počet, kontrolu zostatku na adresách, transferovanie a kontroly uvoľňovania. Minimálne týmto je definovaný každý takýto token vo svojom smart kontrakte.
Tento štandard sa ako prvý dostal masívnej adopcie a ku dnešnému dňu Etherscan eviduje viac než 260 tisíc kontraktov pre ERC-20 tokeny. Niet sa čomu diviť, keďže vytváranie tokenov je také nenáročné. Samozrejme, verejne obchodovaných a rozšírených je len zlomok z nich.
Vďaka tomuto dizajnu môžete prijímať na svoju Ethereum adresu všetky rôzne tokeny. Podporujú ich mnohé rozšírené softvérové aj hardvérové peňaženky – MetaMask, MyEtherWallet, Coinomi, z hardvérových Trezor aj Ledger. 

ERC-721 sú ďalším rozšíreným štandardom pre tokeny nad Ethereom. Ich cieľ je však odlišný od ERC-20. Predstavujú takzvané non-fungible tokens (NFT), teda unikátne, nezameniteľné tokeny. Vlastnosť kryptomien ako Bitcoin, tokenov ako ERC-20 alebo aj klasických fiat peňazí je ich zameniteľnosť – je mi prakticky jedno, aký Bitcoin mám v peňaženke alebo mincu vo vrecku, stále predstavuje to isté s tou istou hodnotou.
ERC-721 však umožňujú, aby každá jednotka tokenu bola jedinečná. Výsledkom sú použitia napríklad pre zberateľské hry, keďže unikátnosť je vlastnosť zberateľských predmetov. Najrozšírenejšou aplikáciou sú rozkošné, milované aj nenávidené Cryptokitties. Každá mačka je unikátna, predstavuje token, ktorý môžete zameniť za Ether či iné mačky. Zberateľské predmety v hrách sú obrovské odvetvie, preto majú silný ekonomický potenciál pri tokenizácii. Napríklad v posledných mesiacoch rastú ceny pozemkov vo virtuálnej realite.

CryptoKitties is causing ethereum network congestion — Quartz
Najdrahšia cryptokitty sa predala za 170 tisíc dolárov


Okrem týchto najrozšírenejších existuje kopa ďalších ERC štandardov pre rôzne typy tokenov. Cieľom niektorých je vylepšiť aktuálne rozšírený štandard, iné prichádzajú s úplne novými.
ERC-1155 vylepšuje zberateľské NFT tokeny tak, že dovoľuje v jednom kontrakte definovať viacero typov tokenov s rôznymi vlastnosťami. 

Významný problém ERC-20 je možnosť poslať tokeny do nesprávneho kontraktu. Jednoduchá používateľská chyba však spôsobí, že tieto tokeny sú navždy stratené, keďže tento kontrakt s nimi nemá ako narábať. ERC-223 preto umožňuje sledovať prichádzajúce transakcie a v takýchto prípadoch ich odmietnuť. Podobné riešenie poskytuje aj ERC-827, pričom navyše pridáva možnosť s tokenami posielať aj dáta. Prenášanie informácií na úrovni protokolu taktiež zavádza ERC-777

Ďalšie platformy pre tokeny

Ethereum môžeme považovať za najviac rozšírenú a časom overenú platformu pre tokeny, no zďaleka nie je jediná. Platformy pre smart kontrakty na blockchaine sa rozrástli ako huby po daždi, pričom mnohé kopírujú koncept Ethereum Virtual Machine.

Z tých ako tak rozšírených za spomenutie stojí napríklad čínske NEO, ktorého obdoba ERC-20 sa nazýva NEP 5. Veľmi podobný je tiež FA1.2 na platforme Tezos alebo TRC10 tokeny Tronu. Ďalej by sme mohli spomenúť Stellar, Waves, EOS, NEM,… Smart kontraktovať a vytvoriť token môžete na hociktorej z nich. Niektoré tokeny dokonca ako transportnú vrstvu využívajú viaceré platformy.

Okrem týchto konceptov sa na možnosti tokenizácie pozrela aj komunita okolo Bitcoinu. Samotný protokol Bitcoinu smart kontrakty na takej úrovni, aby umožňovali vytváranie tokenov ako napríklad Ethereum samozrejme neumožňuje. Preto sú tokeny nad Bitcoinom riešené ďalšími vrstvami bitcoinovej siete. Tento koncept vám môže byť povedomý z Lightning Network, ktorá stavia svoje fungovanie na blockchaine Bitcoinu. 

What are Sidechains and Childchains? | Hacker Noon
Sidechain sa operia o blockchain a zlepšuje jeho škálovateľnosť

Z protokolov využívajúcich sieť Bitcoinu treba spomenúť Omni Layer. Funguje už dlhšie, kedysi pod názvom Mastercoin, a v tejto oblasti bola priekopníkom. Známy token Tether vznikol fungujúc práve na tejto vrstve. Ako už teda tušíte, Omni umožňuje vytváranie smart kontraktov a vlastných tokenov. Bitcoinovú sieť využíva pre timestamping, ako chrbticu a zdroj pravdy, do ktorého zapisuje stav transakcií každý niekoľko blokov. Základným tokenom je OMNI, v rámci fungovania ho môžeme prirovnať k ETH na Ethereum sieti. Napriek svojim výhodam a skorému uplatneniu sa jej okrem Tetheru nedostalo širokej adopcie. 


Druhý, novší a podobný koncept je sieť Liquid. Vyvíjaný Blockstreamom, Liquid si získal veľa pozornosti aj kontroverzie. Je to sidechain Bitcoinu postavený na Elements, ktorý umožňuje rýchlejšie, privátne transakcie a samozrejme, vytváranie tokenov. Jeho hlavný zámer je uľahčiť, zrýchliť a zlacniť transakcie najmä traderom. Ako sidechain produkuje vlastné bloky, ktorých priemerný čas je 1 minúta, takže transakcie sú rýchle a zlepšujú škálovanie Bitcoinu. No pre toto vytváranie blokov nevyužíva PoW, ale Strong Federation mechanizmus pre konsenzus. Celá sieť je teda spravovaná práve zmenárňami a finančnými inštitúciami, ktoré benefitujú z jeho používania. Je teda väčšmi centralizovaná, ale žiadna konkrétna inštitúcia ani Blockstream nad ňou nemá ultimátnu moc.
Okrem rýchlych a lacných platieb tiež poskytuje možnosť privátnych “confidential” transakcií, pri ktorých je skrytá prenášaná suma. Základným aktívom je L-BTC, ktorý získate uzamknutím normálneho Bitcoinu na špeciálnu adresu. Po potvrdení sa uvoľní L-BTC, ktorého hodnota je samozrejme rovná BTC. Pre vytváranie ďalších tokenov sa nevyuživajú smart kontrakty ako u iných platforiem, ale multisig obdobný tomu, aký sa používa pri Bitcoine. Dokonca Blockstream naportoval svoju implementáciu c-lightning na Liquid a umožnil tak posielanie Liquid tokenov cez Lightning Network.
V poslednej dobe teda vzniklo nad Liquidom veľa tokenov, ktoré reprezentujú kryptomeny alebo fiat a prinášajú do nich výhody Liquidu. 

Príklad tokenizovaných kryptomien na Liquide

Pri rozprávaní o tokenoch na Bitcoine nesmieme zabudnúť na koncept Colored Coins. Ten využíva skript transakcií, aby posielané bitcoiny definoval ako jednotky nejakého aktíva. Implementácie Colored Coins ako Color Spark, CoinPrism alebo ChromaWa síce existujú, no nikdy sa im nedostalo takej širokej pozornosti. Tohto konceptu sa však chytila partia okolo Giacoma Zucca, ktorý prišiel s nápadom posunúť ho na Lightning Network. Vznikol tak projekt RGB, ktorý je aktuálne pre fanúšikov Bitcoinu najslubnejším pre vytváranie tokenov nad Bitcoinom. Táto tretia vrstva využíva validáciu na strane klienta navrhnutú Peterom Toddom. Priniesla by tak škálovateľné, privátne a okamžité transakcie tokenov. Vývoj je veľmi aktívny, no čaká ho ešte veľa výziev. 

Prednáška o RGB tokenoch z The Lightning Conference

Zopár zaujímavých tokenov

Keď už chápeme, ako tokeny na krypto platformách fungujú, poďme sa pozrieť na zopár zaujímavých, ktoré môžete kúpiť v sieti ATM Cryptodiggers. 

Začneme najznámejším a najrozšírenejším, tokenom Tether, ktorý spadá do kategórie stablecoinov. Ako napovedá jeho symbol USDT, jeho cena je stále udržiavaná jedna ku jednej s americkým dolárom. Funguje už od roku 2014 a za ten čas si prešiel aj nejakou tou kontroverziou, hlavne ohľadom krytia skutočnými dolármi. Napriek všetkému je najširšie využívaným a nájdete ho na mnohých burzách. Ako aj iné stablecoiny, dáva vám možnosť používať menu z bankového sveta v tom kryptomenovom, teda rýchlo, kompatibilne s krypto burzami, bez zbytočných otázok alebo poplatkov. Tether je presne príkladom tokenu, ktorý ako transportnú technológiu používa viaceré platformy, a to Bitcoin – spomínané Omni aj Liquid, Ethereum, Tron a EOS. Nedávno Tether ohlásil ďalší token – Tether Gold, ktorého hodnota sa bude rovnať cene zlata. Možnosť využívať zlato ako kryptomenu vzbudila v komunite ohlas. 

Tether's hold on Bitcoin's liquidity: A risk assessment - Uncommon ...

USDC je ďalší dolárový stablecoin. Vyvinul ho Centre financovaný Coinbase a Circle. Za cieľ si dáva vytvoriť stablecoin s finančnou a operačnou transparentnosťou. Je plne kolateralizovaný americkými dolármi a snaží sa vybudovať ekosystém pre finančné inštitúcie, nie len obyčajný stablecoin. Stratégia krytia stablecoinov sa líši – môžu byť kryté algoritmicky, kryptomenami, fiat menami alebo kombináciou. USDC si stavia na krytí skutočnými aktívami a správnej legálnej regulácii. Vďaka svojej transparentnosti sa stal populárnym napríklad v DeFi svete. Implementovaný je ako ERC-20 token a nájdete ho obchodovaný na väčšine rozšírených búrz. 

USD Coin (USDC) - Tokpie Blog

Posledný stablecoin, ktorý si spomenieme je Binance USD, BUSD, vytvorený firmou Paxos v spolupráci, prepkvapivo, s Binance. Keďže burza Binance nepodporuje obchodovanie kryptomien priamo za fiat meny, stablecoiny sú pre ňu kľúčové. Vytvoriť jeden vlastný teda nemôže byť na škodu. Vznikol tak BUSD, krytý americkými dolármi poistenými v banke a auditovaný na mesačnej báze. Oproti Tetheru, ktorý na Binance dominuje však stále zaostáva. Obchodované objemy sú rádovo menšie, no kapitalizácia BUSD rýchlo rastie. Je taktiež postavený na ERC-20 štandarde a jeho výhodou sú nízke poplatky na platforme Binance. 

Binance Stablecoin Hits Market Cap of $100M; Competes with USDT

Na záver z dielne Binance spomenieme tradermi obľúbený token BNB, Binance Coin. Ako už určite tušíte, je vytvorený burzou Binance a jeho zmyslom je podporovať ekosystém Binance. V praxi to znamená, že sa dá použiť na platenie poplatkov na burze. Síce v poslednej dobe jeho cena narástla, úspech BNB je spätý s úspechom Binance. Aby sa jeho cena zvýšila, Binance predstavil deflačný plán. Každý štvrťrok využje 20% svojich ziskov na nákup BNB, ktoré verejne spáli. Tento proof of burn proces má trvať kým tokenov nezostane 100 miliónov. Sú tu taktiež plány pre vytvorenie decentralizovanej burzy s vlastným blockchainom Binance Chain, ktorej BNB by mal byť natívny token. 

BNB: The Rise Of An Exchange Token - LilMoonLambo - Medium

Záverom

Tokeny na kryptomenových platformách priniesli nový druh aktív, ktoré môžu byť vytvorené na mieru hocijakému použitiu. Možnosť mať aktívum s rovnakými vlastnosťami ako kryptomena bez potreby štartovať vlastný blockchain dal vznik veľkému spektru projektov. Trh tokenov je vo výsledku divokejší a nestabilnejší, než ako kryptomeny samotné. Bohužiaľ, drvivá väčšina z nich nemá praktické reálne využitie ani uskutočniteľný biznis model. Užívateľ by si mal byť vedomý, do čoho svoje peniaze investuje a čo tým môže získať. Či už stablecoin pre udržanie hodnoty pri obchodovaní alebo nejaký utility token, ktorým efektívnejšie získa službu, ktorú potrebuje.