Prevadzky_akceptujuce

Predajca počítačov Agem Computers akceptuje bitcoin. Prečo je kryptomena výhodná pre obchodníkov?

AGEM + CDPAY – predaj elektroniky, domácej, záhradnej techniky aj pre maloobchod

Autor: Bitfly (9.7.2018)

Bitcoin je zároveň aj inovatívnym platobným nástrojom, ktorého výhody v porovnaní s tradičnými metódami objavuje čoraz viac obchodníkov aj zákazníkov. Počet predajcov umožňujúcich platenie kryptomenou sa odhaduje na celom svete už na viac ako stotisíc. Popularita kryptomien stúpa aj na Slovensku, hoci počet obchodov, kde možno platiť bitcoinom, sa dá spočítať na prstoch rúk.

Najvýznamnejšia kryptomena bitcoin preniká do povedomia ľudí najmä vďaka spravidla niekoľkonásobnému ročnému rastu ceny vyjadrenej v eurách. Bitcoin ako uchovávateľ hodnoty pri čoraz pochybnejšom zmysle fiat mien je však iba jednou z mnohých vlastností tejto technológie, založenej na kryptografii.

Nedávno sa medzi inovatívnych obchodníkov pridala spoločnosť Agem Computers, predávajúca IT zariadenia a počítačovú techniku. Samotné platby kryptomenou bude realizovať cez platobnú bránu CD Pay od Cryptodiggers. Prečo sa predajca rozhodol akceptovať bitcoin, najpopulárnejšiu decentralizovanú kryptomenu na svete? Tých dôvodov je veľa a vychádzajú z obrovského inovatívneho potenciálu novej technológie – nízke náklady, bezpečnosť, rýchlosť, medzinárodné platby, či neviazanosť prostriedkov.

Agem web stránka
Ako nakúpiť v AGEMe pomocou kryptomien.

Nižšie transakčné poplatky

Poplatky za transakciu pri platbe bitcoinom sú spravidla podstatne nižšie ako tie, ktoré si účtujú kartové spoločnosti Visa, či Mastercard pri používaní debetných alebo kreditných kariet. Práve toto môže byť najsilnejší dôvod, prečo najmä menší predajcovia môžu preferovať platby kryptomenou. Kartové spoločnosti síce poskytujú aj zľavy na transakčných poplatkoch, no až od určitej výšky objemu platieb.

Bežná výška poplatku sa pohybuje od dvoch do štyroch percent za kartovú operáciu, nehovoriac o možných ďalších skrytých poplatkoch. Napríklad pri založení, či ukončení účtu. Platba bitcoinom, aj po započítaní poplatku za platobnú bránu, môže stáť aj menej ako percento.

Minimalizovanie podvodov

Bitcoin ako jedna z platobných metód môže tiež zvýšiť spokojnosť zákazníkov a klientov. Predajca im tak ponúka viac možností na výber a teda viac kontroly nad procesom posielania platieb a spôsobu interakcie s predajcom. Obvzlášť výhodné je takéto riešenie v dobe rastúcich internetových platieb a čoraz častejších krádeží osobných údajov a podvodov. Bitcoin tento problém rieši elegantne. Žiadne osobné informácie, alebo čísla platobnej karty.

Výhodou bitcoinu je, že zákazníkom umožňuje platiť bez nutnosti posielania svojich osobných údajov ako je meno, adresa, kontaktné informácie a podobne. Samozrejme, predajcovia teda takéto dáta ani neuchovávajú a hackeri túžiaci speňažiť takéto súbory s cennými informáciami si musia nájsť iný terč.

Žiadne vrátenie platby

Platba bitcoinom je definitívna, nevratná. Ak už raz zákazník pošle platbu predajcovi, nemôže ju nikto zastaviť ani zmeniť. To je pre obchodníkov veľká výhoda, pretože klient sa už nemôže dožadovať pozastavenia platby z najrôznejších dôvodov. Častou praxou pri používaní platobných kariet je požiadavka vrátenia peňazí kupujúcemu, čo vo veľa prípadoch podvodníci zneužívali. Toto je ďalší spôsob, ako predajcovia cez bitcoin šetria peniaze.

Ku vráteniu platby cez platobnú kartu dochádza vtedy, keď sa držiteľ karty sporí s predávajúcim o nákup realizovaný cez kartu. Či už z dôvodu chybného tovaru alebo jeho nedodania. Prípadne sa stal obeťou krádeže identity a daný nákup nikdy neautorizoval. Ak nastáva prípad vrátenia platby, spoločnosť vydávajúca kartu nielen že stiahne danú čiastku z účtu predajcu, ale ešte si zaúčtuje aj nie lacný poplatok za takéto vrátenie platby.
* vracanie platieb sa netýka bežného reklamačného procesu v zmysle VOP daného obchodu

Peniaze k dispozícii okamžite

Rýchlosť platby a žiadny sprostredkovateľ. To sú hlavné tromfy bitcoinu pre predajcov. Hlavne pre tých menších je záruka rýchleho prevodu peňazí na vlastný účet dôležitá. Prijímanie platieb v kryptomene umožňuje dostať sa k poslaným peniazom okamžite, alebo v prípade platobnej brány, meniacej kryptomenu okamžite na euro, na druhý deň alebo vo vopred nastavenom termíne.

Tradičné platby cez platobné karty sú pomalé a predajcovia sa často k peniazom dostanú niekedy až po týždni, či dlhšej dobe v prípade chargebacku. Bankové prevody sú totiž založené na vysporiadavaní platby špeciálnou inštitúciou, ktorá dohliada na všetky záležitosti a bezpečnosť platby. Pri bitcoine prebieha vysporiadavanie už v okamihu realizovania transakcie, kedy bitcoinová sieť potvrdzuje, že platba je v súlade so všetkými náležitosťami. Ak zákazník platí bitcoinom, obchodník platbu obdrží okamžite a táto sa potvrdí do niekoľkých (maximálne) desiatok minút. Platobná brána mení kryptomenu na euro okamžite, či je víkend, sviatok alebo bankové prázdniny. 

Bezproblémová akceptácia medzinárodných platieb

Menší internetoví predajcovia často neponúkajú tovar alebo služby potenciálnym zahraničným zákazníkom z dôvodu vysokých poplatkov za cezhraničné platby. Hoci vo väčšine Európy napríklad fungujú SEPA platby, týkajú sa krajín používajúcich euro. Ak chce zákazník z Maďarska, Poľska, či Česka kúpiť notebook v Ageme, kvôli vysokým poplatkom pri platbe v lokálnej mene sa mu to neoplatí. Keď však predajca počítačov zaviedol bitcoin platby, zahraničným zákazníkom nič nebráni v kúpe a musia počítať iba s vyššími dopravnými nákladmi.  

Bitcoin rúca často iba imaginárne hranice po celom svete. Ak predajca akceptuje kryptomenu, môže ju prijať od hocikoho na svete a to rýchlosťou emailu. Podľa niektorých odhadov môžu predajcovia pri medzinárodných platbách ušetriť na poplatkoch až 8 %.

Bitcoin ako spôsob platby môže byť veľmi zaujímavým riešením napríklad pre predajcov, ponúkajúcich tovar a služby iba cez internet. A to hlavne tých, ktorých objem predajov nekvalifikuje pre zľavy na poplatkoch za transakcie cez kreditné a debetné karty.

Pritiahnutie nových zákazníkov

Nezanedbateľným bonusom prijímania bitcoin platieb obchodníkmi je zviditeľnenie značky v novej časti zákazníkov, ktorí by sa inak o predajcovi nedozvedeli. Ak niekto začne akceptovať kryptomeny, môžete si byť istí, že časť kryptodržiteľov sa o tom dozvie a bude možno aj chcieť podporiť biznis, o ktorý by inak ani nezavadili.

Zaviesť platby bitcoinom nie je nič komplikované. Vyžaduje to iba minimálne náklady, žiadne riziko a pritiahne to pozornosť médií a nových zákazníkov. Z pohľadu obchodníkov v podstate neexistuje jediný dôvod, prečo by nemohli a nemali prijímať platby kryptomenou. 

Ale čo s veľkými výkyvmi ceny bitcoinu?

Žiadny problém. Ak predajca používa platobnú bránu ako CD Pay, táto mení prichádzajúcu kryptomenu okamžite na eurá. Obchodníci sú tak chránení pred volatilitou bitcoinu, kedy transakcia v hodnote 500 eur v jeden deň sa môže zmeniť na 400 eur na druhý deň. Alebo aj na 700 eur. Veľké pohyby ceny nahor a hlavne rast v dlhodobejšom čase sú tou príjemnejšou stránkou akceptovania platieb bitcoinom. Pravda, iba pokiaľ si predajca môže dovoliť ponechať časť tržieb v kryptomene.