Altcoiny, Bitcoin

Prečo potrebujeme kryptomeny?

Viacerí poprední svetoví podnikatelia a ekonómovia v minulosti spochybnili význam kryptografických mien a namietali voči ich výhodám v porovnaní s tradičnými fiat menami. Bitcoin je prvou decentralizovanou kryptomenou a v značnej miere vznikol ako reakcia na finančnú krízu v rokoch 2008 a 2009. Dopady tejto krízy na celosvetovú ekonomiku podnietili nárast popularity tejto a ďalších digitálnych mien. Aby sme však pochopili, prečo vlastne virtuálne meny existujú a aké výhody nám prinášajú, musíme si najprv priblížiť pôvod a históriu papierových peňazí, ako aj charakteristiku plnohodnotnej meny.

Drvivá väčšina ľudí denne vyťahuje zo svojich vreciek bankovky bez toho, aby premýšľali o tom, ako sa tieto kusy papiera stali všeobecne uznávaným nástrojom s takmer neobmedzenou mocou. Treba si totiž uvedomiť, že papierové peniaze ani zďaleka nie sú novým fenoménom. Ľudstvo ich využíva už viac než celé tisícročie. Prvý záznam o používaní platidla v takejto forme pochádza z Číny, približne z roku 1000 nášho letopočtu.

Vtedajšia čínska vláda si veľmi rýchlo uvedomila výhody používania papierových peňazí voči razeným minciam. Ich výroba bola totiž mimoriadne lacná a distribúcia veľmi jednoduchá. Uvedenie papierových peňazí do obehu podnietilo evolúciu úplne novej éry obchodu.

Čo vlastne predstavujú peniaze?

Väčšina z nás vyrastá v domnienke, že peniaze predstavujú výhradne vládou tlačené kúsky papiera. Mnohí ľudia majú zároveň problém predstaviť si, že v úlohe plnohodnotnej meny môže byť v skutočnosti použité takmer čokoľvek. Moderní ekonómovia sa zhodujú na tom, že plnohodnotná a naozaj funkčná mena musí spĺňať tieto tri predpoklady:

1. Uchovávateľ hodnoty
2. Zúčtovacia jednotka
3. Prostriedok výmeny

Uchovávateľ hodnoty

Peniaze majú hodnotu jedine v prípade, že je ich maximálny počet obmedzený. Práve z tohto dôvodu zhromažďujeme vzácne predmety ako umenie, víno a zlaté šperky. Hodnota konkrétnej meny zároveň plynie aj z toho, že jej tú hodnotu vedome pripisujeme. Za hodnotu väčšiny súčasných fiat mien ručí výhradne dôvera vo vládne inštitúcie, ktoré tieto meny uvádzajú do obehu.

Zúčtovacia jednotka

Peniaze si vyžadujú určitý druh účtovného systému (alebo účtovnej knihy) na zaznamenávanie prevodu prostriedkov pri výmene tovaru a služieb. V hotovostnom systéme s tým nie je problém, pretože pri zakúpení tovaru jednoducho zaplatíte požadovanú sumu. V rámci digitálneho systému je však potrebné spravodlivo zaznamenávať každú transakciu – v opačnom prípade sa takýto systém veľmi rýchlo zrúti.

Prostriedok výmeny

Vhodný prostriedok výmeny možno ľahko prevádzať medzi kupujúcou a predávajúcou stranou a je ho možné opätovne použiť pri budúcich transakciách. Kukurica napríklad vôbec nie je dobrým prostriedkom výmeny. Jej uskladnenie si vyžaduje mimoriadne veľa priestoru, je náročné manipulovať s ňou a veľmi rýchlo sa znehodnocuje. Mince a papierové peniaze sú v tejto úlohe omnoho efektívnejšie – sú malé a ľahko sa prenášajú.

Nevýhody súčasného peňažného systému

Vynález a mainstreamová adopcia papierovej meny bola vysoko inovatívnym krokom, ktorý viedol k novému spôsobu realizácie obchodu. Avšak fiat meny so sebou priniesli aj niekoľko závažných problémov.

Sprostredkovateľ

Ak sa chcete dostať k peniazom, je nevyhnutné, aby ich najprv uviedol do obehu nejaký ústredný orgán – najčastejšie vláda či centrálna banka. V konečnom dôsledku to znamená, že Vy ako spotrebiteľ či podnikateľ musíte bezvýhradne dôverovať tomuto orgánu. Stávate sa závislým na tom, že táto inštitúcia udrží zdravý štandard peňazí.

Žijeme v ére digitálnej revolúcie a naša závislosť na tretích stranách, ktoré nám pravidelne sprostredkujú obchodovanie, je čoraz vyššia. Švédsko sa vo veľkej miere zbavuje hotovosti, zároveň tým však zvyšuje svoju závislosť na rôznych sprostredkovateľoch.

Inflácia a hyperinflácia

Druhým obzvlášť deštruktívnym problémom je takzvaná inflácia. Jedná sa o tajnú daň, ktorou vlády zaťažujú svojich občanov prostredníctvom tlačenia nových peňazí. V systéme fiat mien neexistuje žiadny maximálny limit objemu peňazí v obehu a centrálne banky môžu teoreticky tlačiť toľko peňazí, koľko sa im zachce.

Keď sa objem peňazí v ekonomickom systéme dramaticky zvýši, ceny tovarov a služieb sa vymykajú spod kontroly. Negatívne dopady inflácie sa objavujú po celom svete už od čias vynájdenia fiat mien starými Číňanmi. Dokonalým príkladom je bankovka s hodnotou jedného bilióna dolárov, ktorá bola vydaná v štáte Zimbabwe v priebehu rokov 2008 a 2009.

V prípade, že mena prestane spĺňať niektorý z troch vyššie uvedených predpokladov, je potrebné zvážiť, či sa ešte naozaj jedná o skutočnú menu.

Všetko je len bublina

Svet sa aktuálne topí v dlhoch a centrálne banky po celej planéte zapínajú svoje tlačiarne na plný výkon. Čoskoro sa ocitneme v situácii, v ktorej si budeme môcť povedať, že „všetko je len finančnou bublinou“. Portál Visual Capitalist zverejnil vynikajúcu infografiku, ktorá pojednáva o nedávnom stave peňazí v obehu.

Ako môžu kryptomeny vyriešiť naše problémy?

Systém bez sprostredkovateľa

Základnou prioritou kryptomien je eliminovať potrebu vkladania dôvery do sprostredkovateľa či tretej strany. V centralizovanom systéme sa najslabší článok nachádza v strede siete. Avšak v systéme založenom na princípe peer-to-peer je situácia úplne iná – keď zlyhá jeden účastník, ostatní udržia integritu celej siete.

Keď sa dôvera v centrálnu inštitúciu naruší, kto prevezme zodpovednosť? Istá austrálska banka bola obvinená z prania špinavých peňazí a škandál sa rozhodla riešiť konkrétna vládna organizácia – teda iba ďalšia centralizovaná inštitúcia, ďalší sprostredkovateľ. A kto zaručí, že táto organizácia vyrieši vzniknutý problém v záujme spotrebiteľov?

Plnohodnotná mena

Bitcoin vo veľkej miere spĺňa všetky vyššie uvedené predpoklady skutočnej meny. Je uchovávateľom hodnoty s obmedzenou možnou kapacitou v obehu; blockchain je distribuovanou účtovnou knihou a pôsobí v úlohe zúčtovacej jednotky; je výborným prostriedkom výmeny – fyzická hotovosť je zatiaľ síce výhodnejšia na lokálnej úrovni, ale Bitcoin je možné posielať do všetkých kútov sveta iba v rámci niekoľkých minút.

Nasledujúci graf vyjadruje inverzný vzťah Bitcoinu a amerického dolára a dokladuje, že hodnota americkej meny sa od roku 2011 zásadne prepadla.

Nejedná sa o žiadny omyl. Svetová rezervná mena stratila v rámci tohto obdobia voči Bitcoinu až 99,97% svojej hodnoty. Z toho vyplýva jednoznačný trend – ľudia po celom svete sa snažia vhodne zabezpečiť svoj majetok.

Prečo potrebujeme kryptomeny?

Kryptomeny ako Bitcoin sa pokúšajú vyriešiť niektoré zo základných problémov 1 000 rokov starého systému fiat mien. Sektor digitálnych mien sa zatiaľ nachádza iba vo svojich začiatkoch, no napriek tomu je ich prínos zrejmý už v súčasnosti.

Aktuálne síce zaznamenávame obrovský technologický pokrok, avšak viac než 1,7 miliardy ľudí ešte stále nemá prístup k službám tradičných bánk. Ako ich môžeme zahrnúť do celosvetového finančného systému? Existuje lepší spôsob, ktorým by sme mohli pristúpiť ku globálnemu obchodu? Môžeme vytvoriť menu, ktorá by skutočne slúžila ľuďom? Ako sa zachováme v prípade, že prepukne ďalšia svetová finančná kríza? Spoločná odpoveď na všetky tieto otázky je omnoho jednoduchšia, ako ste si mysleli. A s veľkou pravdepodobnosťou je postavená na blockchaine a systéme decentralizovaných mien.