Blockchain

Prečo môže byť blockchain koncom reklamy na YouTube

Rozvoj digitálneho sveta spôsobil, že streamovaná zábava na internete v súčasnosti výrazne zatieňuje tradičné televízne vysielanie. Milióny užívateľov sledujú videá na platforme YouTube s dennou pravidelnosťou, no napriek tomu sa tento sektor stretáva so zásadnými problémami. Falošné správy, marketingové podvody a nízke príjmy tvorcov obsahu sú iba niektorými z nich. Našťastie sa zdá, že inovatívna technológia blockchainu má potenciál priniesť revolúciu aj do tohto prostredia.

Blockchain by sa mohol stať katalyzátorom, ktorý eliminuje najrôznejšie podvody v marketingovom priemysle a prinesie revolúciu do realizovania digitálnej reklamy zo strany tvorcov online obsahu.

Sledovanie videí pomocou smartfónov či tabletov je v súčasnosti mimoriadne jednoduchou záležitosťou. Výrazne zvýšená dostupnosť sledovania našich obľúbených relácií kdekoľvek na svete spôsobuje, že vytváranie nového publika je ľahšie ako kedykoľvek predtým. Video obsah prítomný na internete vďaka tomu nielenže súperí s televíziou, ale v súčasnosti ju aj bezkonkurenčne prekonáva.

V priebehu posledných mesiacov sa na verejnosti objavili výsledky prieskumov, ktoré pojednávajú o tom, že súčasní teenageri sledujú obsah na platforme YouTube s pravidelnosťou prinajmenšom jednej hodiny denne. Na prvé počutie by ste mohli nadobudnúť dojem, že pre reklamný priemysel sa jedná o nové a revolučné zistenie. Zanietené publikum ochotné sledovať medzi svojimi obľúbenými videami niekoľko reklamných prestávok by malo byť snom každého marketéra. Namiesto toho je tento sektor poznačený marketingovými podvodmi a falošnými správami, čo dokonca uznáva aj samotný portál YouTube.

Platforma streamovanej zábavy v súčasnosti patrí pod spoločnosť Google a nedávno verejnosti oznámila, že na elimináciu falošných správ a dezinformácii v blízkej budúcnosti usmerní až 25 miliónov dolárov. Spoločnosť YouTube sa tak rozhodla v nádeji, že takýmto krokom si opätovne získa priazeň sklamaných marketérov po celom svete. Napriek tomu je možné, že YouTube bude v tomto smere bezkonkurenčne pokorený blockchainovou spoločnosťou Verasity.

Nová platforma Verasity totiž v priebehu januára vyhlásila, že marketérom môže ušetriť výdavky vo výške až 19 miliárd dolárov jednoducho tým, že z celkového sumáru strát v digitálnom prostredí skrátka odstráni položku týkajúcu sa marketingových podvodov.

Verasity bude v rámci tejto iniciatívy aplikovať nový systém známy ako proof-of-view (PoV), ktorý v súčasnosti čaká na schválenie svojho patentu. Spoločnosť Verasity bude pomocou tejto technológie schopná overovať všetky zobrazenia na platforme prostredníctvom modelu pay-to-view (poplatok za pozretie) a pay-to-earn (poplatok za zárobok), pričom bude využívať novovytvorenú digitálnu menu.

V čom spočíva aktuálny problém

Online marketingové kampane zažívajú v súčasnosti pomerne ťažké časy. Musia totiž čeliť fenoménu falošných správ, prítomnosti rôznych digitálnych botov a prepadu návštevnosti v dôsledku dezinformácií. Kombinácie všetkých týchto a ďalších faktorov stoja marketérov milióny dolárov ročne. Z krátkodobého hľadiska to má za následok čoraz nižšiu návštevnosť, prípadne zvyšovanie objemu nesprávneho publika, ktoré sa ocitá na daných webstránkach.

Spotrebitelia sa takýmto spôsobom ocitajú na stránkach, o ktoré v podstate nemajú záujem a v konečnom dôsledku si na nich nič nekúpia. Odchádzajú z nich bez akejkoľvek plnohodnotnej interakcie a marketingový rozpočet konkrétnej spoločnosti nedokáže vykazovať požadovanú návratnosť investícií do reklamy.

Keďže obvykle sa každá návšteva webstránky považuje za zobrazenie uverejnenej reklamy, marketéri musia využívať zložité súbory údajov a komplexné štatistické metódy na to, aby odhalili, prečo sú užívatelia navštevujúci ich portály zmätení a odchádzajú bez vykonania nákupu.

YouTube je momentálne druhým najväčším vyhľadávacím nástrojom na svete, pričom zaostáva už iba za svojou materskou spoločnosťou Google. Napriek tomu sa však nachádza v priamom centre falošných správ a konšpiračných videí, ktoré majú vážne finančné dôsledky.

Marketéri a marketingové agentúry preto zistili, že primárnymi problémami streamovacích platforiem, sociálnych sietí a mediálnych agentúr sú v súčasnosti najmä falošné zobrazenia, roboty a zobrazenia profilmi podvodníkov.

Existuje však vhodné riešenie týchto problémov?

Blockchain a svet online videí

Spoločnosť Verasity pred mesiacom spustila verejný predaj digitálnych tokenov v obmedzenom objeme, ktorý zabezpečí, že projekt bude v začiatkoch svojho fungovania dostatočne financovaný. Tento krok umožnil ľuďom rýchlo sa zapojiť do projektu jednoducho tým, že zamenili svoj Bitcoin alebo Ethereum za novú menu s názvom VERA, ktorá bola vytvorená práve na podkladovom blockchaine Etherea.

Názov kryptomeny VERA pochádza z latinského slova „pravda“. David Orman, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Verasity, je na túto skutočnosť mimoriadne pyšný. Orman je odborníkom v sektore kryptomien a skúsenosti má aj s online reklamou, v dôsledku čoho verí, že v tomto prostredí existuje veľa problémov, ktoré by mohol jeho nový projekt uspokojivo vyriešiť. Orman povedal: „Všetci vidíme neefektívnosť, nerovnováhu a problémy, ktoré sa objavujú v súčasnom sektore online videí. Neprimeraný objem nového obsahu, nízke príjmy, vysoké poplatky za transakcie, podvody s reklamami, nízke zárobky tvorcov obsahu, falošné správy a slabý prehľad v samotnom obsahu sú iba niektorými z hlavných problémov, s ktorými sa aktuálne stretávame.“

Zdá sa, že všeobecný video priemysel s touto analýzou súhlasí. Dostupný objem kryptomeny VERA bol už vypredaný a nová platforma by mala byť sprístupnená verejnosti už začiatkom roka 2019.

Potenciál nových ziskov

Ak disponujete istou technologickou gramotnosťou a elektronickou peňaženkou na kryptomeny, služba Verasity pre Vás dáva dokonalý zmysel. Sledovanie obsahu prostredníctvom tejto platformy si síce vyžaduje relatívne nízky poplatok v podobe istého objemu digitálnych tokenov, ale kryptomenu VERA môžete opätovne získať naspäť sledovaním reklamy. Tento cyklický spôsob zobrazovania udržuje vysokú úroveň transparentnosti medzi marketérom a zákazníkom. Činnosť botov je v tomto prípade prakticky vylúčená prostredníctvom technológie blockchain, pričom systém PoV dáva marketérom istotu, ktorú na súčasnom trhu nemajú možnosť dosiahnuť.

Ďalším prínosom služby Verasity je skutočnosť, že úspešní tvorcovia online obsahu budú mať možnosť vykazovať omnoho vyššie príjmy. Užívatelia platformy totiž budú disponovať vlastnými jednotkami kryptomeny VERA, ktoré budú míňať výhradne na sledovanie obsahu, ktorý ich zaujme.

Riešenie pre tvorcov obsahu

Spoločnosť Verasity zatiaľ síce nenadobudla požadovanú popularitu, ale Orman potvrdil, že tvorcovia obsahu, talentoví manažéri a držitelia umeleckých práv ho v súčasnosti kontaktujú na dennej báze a snažia sa o jeho novej službe dozvedieť čo najviac informácií.

Orman uviedol: „Mainstreamoví tvorcovia obsahu ale aj menší vlogeri považujú našu službu za nový spôsob, pomocou ktorého majú možnosť odstrániť problémy spôsobené „falošnou návštevnosťou“ a vytvoriť nové, bezprostrednejšie zdroje príjmov. A to najmä s ohľadom na to, aký podiel ich súčasných príjmov si privlastňujú hlavné online video platformy. Po druhé, svet mediálnych agentúr, ktorý sa v súčasnosti nachádza v pomerne zlom stave, vyvíja nové blockchainové technológie, ktoré poskytujú marketérom zodpovednejšie a spravodlivejšie metódy nákupu mediálneho priestoru. Blockchain totiž môže zabezpečiť vyššiu transparentnosť investícií do tohto sektoru a eliminovať nadbytočné množstvo sprostredkovateľov, ktorí si odkrajujú vlastný kus koláča a takýmto spôsobom znižujú celkovú návratnosť investícií jednotlivých značiek do online marketingu.“

Pozoruhodnou je tiež skutočnosť, že služba Verasity nedávno oznámila spoluprácu s programom Amazon AWS Activate a tiež s organizáciou Portfolio Plus, ktorá začínajúcim podnikom umožňuje rýchlo rozvíjať svoju činnosť.

Spoločnosť Verasity sa navyše spojila aj s otvoreným digitálnym reklamným ekosystémom XCHNG, ktorý sľubuje transparentné zhromažďovanie charakteristík cieľového publika a dramatické zníženie objemu podvodov spojených s online reklamou.

Rok 2019 sa vďaka investíciám platformy YouTube a vzniku služieb ako Verasity môže stať obdobím, na ktoré digitálni marketéri čakali už veľmi dlho. Jednoznačné metriky, zníženie marketingových podvodov a transparentný trh sú základom nového digitálneho ekosystému. Budúcnosť je tak na dosah.