Altcoiny, Bitcoin

Prečo je výhodné investovať do kryptomien

Niet žiadnych pochýb o tom, že digitálne meny boli v posledných dvoch rokoch jedným z najvýznamnejších investičných nástrojov. Celý sektor sústredený okolo kryptomien napredoval zásadným tempom predovšetkým vďaka takmer neuveriteľnému vývoju hodnoty Bitcoinu. Kým názory na budúcnosť a životaschopnosť tohto sektora sa líšia, komunita sústredná okolo digitálnych aktív neoblomne hlása opätovné navyšovanie cien a objavovanie pozoruhodných investičných príležitostí. Existuje niekoľko relevantných dôvodov, kvôli ktorým by ste skutočne mali zvážiť vstup na tento trh.

Do sektoru kryptomien každý mesiac vstupujú desiatky nových spoločností a vývojárov, čo je obvykle spojené s lukratívnymi počiatočnými ponukami digitálnych mincí (ICO). Medzi nadšencami kryptografických aktív ešte stále prevláda názor, že ak by sa našla tá správna príležitosť, v blízkej budúcnosti by sa mohla na scéne objaviť nová skupina kryptomilionárov (alebo miliardárov). Aký postoj by však mali zaujať tí jedinci, ktorí sa doteraz zdráhali investovať do tejto oblasti? Existujú pre nich skutočne presvedčivé dôvody na vykonanie prvej investície do kryptomien? Predstavme si niektoré skutočnosti, ktoré je potrebné zvážiť predtým, ako sa rozhodnete investovať do sveta digitálnych mien.

Potenciál alebo špekulácia?

Zatiaľ čo mnohí investori žijú v nádeji, že investície do digitálnych mien im umožnia profitovať z rýchlo narastajúcich cien, na druhej strane diskusie sa objavujú tvrdohlavé názory, ktoré naznačujú, že virtuálne tokeny a mince v skutočnosti nemajú takú vysokú hodnotu. Niektorí vedúci predstavitelia investičného sektora, ako napríklad Jamie Dimon zo spoločnosti JPMorgan, kritizovali digitálne meny v súvislosti s tým, že nie sú ničím iným ako špekuláciami poháňaným investičným nástrojom.

Prirodzene, ani potenciálna prítomnosť špekulácií v tomto sektore nezabránila hordám investorov v tom, aby usmernili svoje prostriedky do trhu s kryptomenami. Ideálnym príkladom sú niektoré z nedávnych mimoriadne prominentných ponúk ICO, ktoré bezpochyby dokazujú, že medzinárodní investori sú aj v súčasnosti ochotní podporiť nových hráčov objavujúcich sa na poli kryptografických technológií. Jednou z najnovších a najpopulárnejších digitálnych aktív je kryptomena EOS, ktorá si získala priaznivcov aj napriek chybám a problémom, ktoré sa objavili v priebehu jej uvádzania na trh. Tomuto projektu v súčasnosti dominuje relatívne malý počet investorov, ktorí však držia obrovské podiely tokenov. Za zmienku stojí hlavne skutočnosť, že kryptomena EOS zhromaždila v priebehu celoročnej ponuky ICO až neuveriteľné štyri miliardy dolárov.

Bez ohľadu na špekulatívnu povahu kryptomien aj naďalej platí, že mnohí prominentní účastníci kryptografickej komunity sú viac než ochotní robiť stávky na budúci úspech digitálnych aktív. Hoci uznávaní finanční analytici nepredpovedajú sedemciferné ohodnotenie tokenov ako Bitcoin či Ether tak často ako v minulosti, širšia investorská základňa si ohľadom týchto investičných nástrojov udržiava veľmi pozitívne naladenie.

Oboznámte sa so šiestimi dobrými dôvodmi, prečo by ste mali ešte v priebehu tohto roka zahodiť svoje predsudky a odhodlať sa investovať do sveta kryptomien.

1. Zdokonalená regulácia

Pravdepodobne najväčšou výhodou vyplývajúcou z bezprecedentného nárastu kryptomien je zavedenie dokonalejších regulačných smerníc, ktoré sa momentálne začínajú formovať. Zásadná eliminácia neistoty v dôsledku takýchto smerníc bola významným faktorom pri všeobecnom zvyšovaní obchodnej aktivity a následne aj ceny digitálnych tokenov. Prísnejšia regulácia pomôže predchádzať mnohým z podvodných schém, ktoré v minulosti odrádzali mainstreamových investorov, keďže všetky novovzniknuté tokeny a investičné príležitosti sa budú musieť riadiť danými kritériami. Zdokonalená regulácia pomôže zmierniť obavy potenciálnych investorov a poskytne stabilný základ pre budúci rast investícií.

2. Blockchain ostane na scéne

Veľká časť pozornosti investičnej komunity a svetových médií sa doteraz zameriavala najmä na Bitcoin. V skutočnosti však v obehu existuje obrovské množstvo kryptomien, za ktorými stoja skutočne ambiciózni a inovatívni jednotlivci či celé tímy. Blockchain, ktorý predstavuje podkladovú technológiu kryptomien, zaznamenáva čoraz väčšie úspechy a je skutočne omnoho vzrušujúcejším ako každodenné výkyvy ceny ktorejkoľvek konkrétnej digitálnej meny. Ak si dáte námahu preskúmať technológiu Blockchain do hĺbky, veľmi rýchlo si uvedomíte, že viaceré globálne inštitúcie začínajú postupne investovať do kryptografie značné finančné prostriedky – a to vrátane svetových hráčov, akým je napríklad spoločnosť Microsoft. Mnoho značiek skúma, akým spôsobom by mohli začleniť kryptomeny do svojich už úspešných podnikateľských plánov a stratégií pre budúcnosť. Ak by sa im to úspešne podarilo, potvrdili by názory o tom, že blockchain sa v budúcnosti nevyhnutne stane neoddeliteľnou súčasťou fungovania podnikov po celom svete.

3. Investovanie do kryptomien nikdy nebolo jednoduchšie

Vyhliadka na investičný skok do sveta kryptomien môže byť spočiatku zastrašujúcou záležitosťou. V minulosti bolo ideálne, keď sa novému investorovi podarilo získať rady a odporúčania od svojich skúsenejších kolegov, čo eliminovalo niektoré počiatočné obavy a starosti. Časy sa však radikálne zmenili a v súčasnosti je na trhu dostupných omnoho viac informácií, ktoré umožňujú investorom vstupovať na trh s kryptomenami bez väčších problémov. Spoločnosť Coinbase, ktorá aktuálne disponuje obrovskou zákazníckou základňou s približne 10 miliónmi investorov, je v súčasnosti jednou z najobľúbenejších digitálnych peňaženiek a umožňuje investorom nakupovať digitálne meny ako napríklad Ethereum, Litecoin, Bitcoin či Bitcoin Cash.

Na trhu sa navyše objavili aj nové investičné fondy, akým je napríklad britský fond 10x Growth Account, ktorý sprostredkuje svojim klientom prístup k portfóliám digitálnych aktív ako Bitcoin, Ethereum a Ripple prostredníctvom spolupráce s takzvaným Centrom pre občianske podnikanie a riadenie („Centre for Citizenship Enterprise and Governance; CCEG“) a jeho zabezpečenou platformou seratio-coin.world. Táto organizácia ponúka bezpečný a jednoduchý prístup ku kryptomenám pomocou daňovo efektívneho projektu Social Enterprise Investment, riadeného skúsenými odborníkmi na virtuálne meny. Jedná sa tak o ideálnu voľbu pre tých jednotlivcov, ktorí síce chcú investovať do kryptomien, ale nevedia, kde začať.

4. Dominancia nových technológií

Bitcoin bol doteraz bezkonkurenčne dominantným lídrom na trhu s kryptomenami a nedá sa poprieť, že v dôsledku tejto skutočnosti je v súčasnosti naozaj najrozšírenejšou virtuálnou menou. To však v žiadnom prípade neznamená, že Bitcoin je jedinou či najlepšou investičnou príležitosťou v tejto oblasti. Prvá kryptomena na svete totiž už dosiahla svoje bezprecedentné maximum a investori, ktorí ju včas podporili, zaznamenali astronomické výnosy. Dnešní investori, ktorí túžia nachádzať podobne veľké výnosy, musia preto rozširovať svoje obzory investovaním do takzvaných altcoinov, medzi ktoré patrí napríklad Ethereum a Litecoin. Jedná sa totiž o dve veľmi sľubné kryptomeny, pri ktorých sa predpokladá, že dosiahnu požadovaný úspech už v priebehu druhej polovice roka 2018.

5. Sľubná budúcnosť kryptomien

Rovnako ako pri akejkoľvek inej investícii, aj v prípade kryptomien by ste sa mali sústrediť na dlhodobú životaschopnosť. Ak sa totiž príliš zameriate na krátkodobú mikroanalýzu, každá aj tá najmenšia zmena ceny zvolenej kryptomeny Vás bude znepokojovať, na základe čoho budete následne spochybňovať svoje vlastné investičné rozhodnutia. To by mohlo spôsobiť, že by ste v stave paniky pristúpili k nevýhodnému predaju držaných jednotiek kryptomien za nižšiu cenu, za akú ste ich nakúpili. V skutočnosti je však často omnoho výhodnejšie jednoducho vydržať a počkať, kým sa ceny znovu nenavýšia.

Trh s kryptomenami je pomerne volatilným a kolísaniu cien sa jednoducho nedá vyhnúť. Nedávny prepad hodnoty Bitcoinu smerom k hranici 6 000 dolárov spôsobil obavy aj medzi najoptimistickejšími investormi. Cena tejto kryptomeny sa však už v priebehu dvoch týždňov vyšvihla nad úroveň 9 000 dolárov za jednotku a aktuálne sa predpokladá, že ceny v tomto sektore budú v najbližších mesiacoch opäť narastať.

Ak teda zvažujete investovať na trhu s kryptomenami, vždy by ste mali brať do úvahy investície v strednodobom až dlhodobom časovom horizonte – teda približne jeden a pol až desať rokov. Práve takto sa s najväčšou pravdepodobnosťou dopracujete k požadovaným ziskom.

6. Stanete sa kľúčovou súčasťou technologických inovácií

Blockchain nie je iba podkladovou technológiou sveta kryptomien. Čoraz častejšie as totiž spomína v súvislosti s rôznymi odvetviami priemyslu, v ktorých má potenciál pôsobiť ako skutočne disruptívna technológia – od riadenia dodávateľských reťazcov, cez transparentnejšie výrobné procesy až po spravodlivejšie volebné systémy. Mnohí poprední analytici veria, že Blockchain má moc zmeniť spôsob fungovania nášho sveta k lepšiemu. Investovaním do kryptomien môžete podporiť neustály vývoj tejto inovatívnej a transformatívnej technológie, z ktorej budú profitovať všetky nadchádzajúce generácie.