Altcoiny

Koniec ICO a 4 ďalšie predpovede na rok 2018

Rok 2017 bol nepochybne rokom ICO. 2018 sa však stane rokom, v priebehu ktorého sa budeme musieť z tohto fenoménu spamätať. Zároveň budeme svedkami toho, ako si začnú popredné finančné inštitúcie osvojovať digitálne meny a ako vznikne prvý hybridný blockchain.

1. Koniec ICO

Pojem „kryptomena“ sa stal v priebehu roka 2017 nadmerne populárnym kľúčovým slovom. Digitálne meny veľmi rýchlo upútali pozornosť celého sveta. Špekulanti sa zhlukovali na trhu s vidinou vysokých ziskov, zatiaľ čo regulačné orgány hlásali opatrnosť a potrebu kontroly.

Súhrnná trhová kapitalizácia všetkých kryptomien začiatkom decembra prekonala hodnotu spoločnosti JP Morgan, ktorá ja najväčšou bankou v Spojených štátoch. Rovnaký úspech zožali aj takzvané počiatočné ponuky mincí (ICO), prostredníctvom ktorých sa iba za niekoľko mesiacov zhromaždili stovky miliónov dolárov. Je však veľmi pravdepodobné, že napriek počiatočnej popularite sa bude v roku 2018 dariť ponukám ICO omnoho menej.

Navyše môžeme predpokladať, že voči ponukám ICO sa rozhodnú rázne zakročiť viaceré vlády a regulačné orgány po celom svete. Dôvodom je fakt, že počiatočné ponuky digitálnych mien často obchádzali existujúce regulačné nariadenia, za cieľom zhromažďovania nového kapitálu. Vo viacerých prípadoch sa tak dokonca dialo bez toho, aby za ponuku ICO ručil plnohodnotne fungujúci podnik. Časť z takto nadobudnutých finančných prostriedkov sa v súčasnosti už začína strácať. Regulačné orgány, medzi ktoré sa zaradila aj americká Komisia pre cenné papiere a burzu, nedávno vyhlásili, že voči takýmto praktikám plánujú ostro zakročiť.

Nebolo by snáď žiadnym prekvapením, keby sa jedinci spojení s pochybnými ponukami ICO museli vyrovnať s peňažnými pokutami, súdnymi žalobami, či dokonca hrozbou väzenia.

Okrem zásahu regulačných orgánov je však zásadnou otázkou aj životnosť a využiteľnosť špecializovaných virtuálnych mien. Prečo by spoločnosť, ktorá prevádzkuje úložisko súborov na internete, prijímala za svoje služby poplatky v mene Filecoin? Existujú predsa iné univerzálnejšie kryptomeny s omnoho vyššou likviditou, ktoré sú oveľa ľahšie zameniteľné za tradičné peniaze.

Keď splácame hypotéky alebo nakupujeme oblečenie v kamenných obchodoch, nevyužívame rôzne meny. Držitelia virtuálnych mien, ktoré nadobudli prostredníctvom rôznych ponúk ICO, veľmi rýchlo zistia, že rovnaké pravidlá ekonomiky platia aj v online prostredí.

2. Finančné inštitúcie si osvoja digitálne meny

V roku 2017 na trh s kryptomenami hromadne vstupovali špekulanti a ambiciózni investori. Rok 2018 bude patriť popredným inštitucionálnym hráčom, akými sú správcovia aktív, dôchodkové fondy a ďalšie finančné inštitúcie, ktoré sa odhodlajú zúčastniť sa trhu s virtuálnymi menami.

Už v súčasnosti sme svedkami toho, že niektoré digitálne meny sa úspešne obchodujú na mimoburzovom trhu. Ideálnym príkladom je Bitcoin obchodovaný na Chicagskej opčnej burze (CBOE). Tento trend vedie k prehlbovaniu likvidity, naprieč celým trhom s virtuálnymi menami. Je preto iba otázkou času, kedy sa na mimoburzovom trhu objavia futures kontrakty spojené s ďalšími kryptomenami. Niektorí analytici predpokladajú, že k tomu dôjde už v lete budúceho roka.

Takéto obchodovanie s kryptomenami spolu so vstupom nových inštitucionálnych hráčov na scénu spôsobí, že virtuálne meny budú mať dostatočné možnosti na ďalší rast. Napriek tomu sa však nevyhnú rôznym výzvam v podobe regulačných opatrení.

Niektoré digitálne meny budú aj naďalej čeliť administratívnym a prevádzkovým problémom, ktoré v minulosti spôsobili vznik nových mien, v podobe Bitcoin a Bitcoin Cash. Táto nestabilita bude problematickou najmä pre investorov, ktorí budú chcieť vstúpiť na trh. Vyvoláva totiž otázky o dostupnej ponuke a celkovej úrovni rizika.

Ďalší rozvoj trhu s digitálnymi aktívami by mohol byť potlačený v dôsledku neistého regulačného prostredia v Spojených štátoch, Číne a ďalších krajinách. Zatiaľ čo krajiny ako Japonsko a Filipíny úspešne začlenili digitálne meny do svojich ekonomík a regulačných rámcov, po celom svete existujú ďalšie štáty bez jasných regulačných opatrní a zákonov v oblasti týchto aktív.

Takéto štáty by si mali vziať príklad od Japonska a Filipín s cieľom zaviesť poskytovanie nových služieb, zvýšiť finančnú inklúziu a znížiť prekážky ekonomického rastu.

V Spojených štátoch aktuálne existuje iba niekoľko finančných inštitúcií, ktoré v sektore virtuálnych mien poskytujú bankové služby. Ak sa tejto činnosti vzdajú, prípadne ich zasiahnu regulačné opatrenia, ktoré obmedzia ich vystavenie trhu s digitálnymi aktívami, mohlo by to viesť k vážnym následkom. Banky potrebujú získať od regulačných orgánov jasné smernice týkajúce sa služieb, ktoré môžu legitímne poskytovať účastníkom trhu s kryptomenami.

3. Siete blockchain sa začnú navzájom prepájať

Bitcoin zaznamenal v roku 2017 klesajúci podiel na trhu s kryptomenami, z 87% na menej než 50%. Na trhu sa zároveň objavili stovky nových digitálnych mien a v súčasnosti sa obchodujú v čoraz väčšej miere.

Takmer každá kryptomena je spravovaná v rámci vlastnej siete blockchain. Ak sa však majú kryptomeny stať skutočne mainstreamovou záležitosťou, jednotlivé blockchainy by sa mali postupne začať spájať. Pravdou je, že v budúcnosti určite nebude existovať iba jedna dominantná sieť blockchain. Rovnako ako dnes neexistuje iba jeden dominantný poskytovateľ internetových alebo e-mailových služieb.

V súčasnosti môžeme posielať e-maily priateľom a kolegom z platforiem Gmail, Yahoo či Outlook bez problémov a akéhokoľvek zdržovania. Aj platidlá by sa mali pohybovať vo všetkých účtovných knihách presne rovnakým spôsobom – bez ohľadu na to, ktorý blockchain, peňaženka PayPal či tradičný bankový účet, danú transakciu sprostredkuje.

V priebehu roku 2017 sme už zaznamenali určité úsilie v rámci prepájania jednotlivých blockchainov.

Protokol Raiden je základom platobnej siete, ktorá má zabezpečiť prepojenie blockchainov v rámci siete Ethereum a rôznych tokenov založených na systéme ERC-20. Tokeny kryptomeny Raiden Network Token (RDN) je možné kúpiť od septembra. Ďalšou iniciatívou v tejto oblasti je systém Interledger Protocol (ILP), ktorý od júna spája sedem blockchainov vrátane Bitcoinu, Etherea a Ripple (XRP).

Ak by všetky siete aplikovali protokol ILP, v konečnom dôsledku by nezáležalo na tom, či by ste vlastnili tokeny Bitcoinu, Etherea, Litecoinu či XRP. Vďaka systému ILP by ste mohli platiť napríklad pomocou XRP aj obchodníkom, ktorí prijímajú výhradne Bitcoin. A všetko by to bolo iba otázkou niekoľkých sekúnd.

4. Zrodia sa hybridné blockchainy

Doteraz sme zaznamenávali úspech verejných blockchainov ako Bitcoin, ale aj súkromných sietí blockchain ako Hyperledger Fabric. Predpokladáme, že v blízkej budúcnosti sa na scéne objavia hybridné blockchainy, ktoré budú kombinovať to najlepšie z oboch svetov.

Hybridný blockchain funguje v rámci otvoreného internetu a je prístupný každému, podobne ako verejný blockchain. O jeho spravovanie však zodpovedá menšia skupina overovateľov a je užšie zameraný na konkrétny účel, čo pripomína súkromné blockchainy.

Vytvorenie inteligentného kontraktu v rámci siete Ethereum, či zavedenie novej kryptomeny na základe protokolu ERC-20 bude nahradené spustením vlastnej malej blockchainovej siete, ktorá môže byť prispôsobená konkrétnym potrebám daného projektu.

Potrebujete viac decentralizácie? Prípadne menej? Výkonnejšie funkcie? Mala by byť Vaša sieť často aktualizovaná alebo ostať nemenná? Je náročné vytvoriť univerzálny blockchain, ale možno už v budúcom roku si budete môcť vytvoriť taký, ktorý bude vyhovovať Vaším požiadavkám.

Takýto postup sa stane súčasťou širšieho trendu, ktorého podstata bude spočívať v špecializácií jednotlivých blockchainových sietí.. Súčasné systémy sa snažia vyhovieť všetkým užívateľom. V budúcnosti sa však budeme stretávať s cielenejšou implementáciou tejto technológie, ktorá bude navrhnutá za vysoko špecifickým účelom. Prečo je to dôležité? Dokonalým ilustračným príkladom je spoločnosť Yahoo. Jedná sa o technologického giganta, ktorý sa snažil uviesť na trh príliš veľa produktov a služieb a v konečnom dôsledku nebol skutočne úspešným ani v jednom z nich.

Spoločnosť Google sa sústredila na spracovanie informácií, Apple zase na dizajn. Zastávame názor, že prežijú a prosperovať budú predovšetkým tie blockchainy, ktoré sa zamerajú na sprostredkovanie jedného hlavného cieľa (ako napríklad sieť BigchainDB, ktorá je špecializovaná na poskytovanie databáz).

5. Špecializácia a všestrannosť sa nemusia vylučovať

V tomto článku sme uviedli, že univerzálne kryptomeny nahradia vysoko špecializované tokeny a špecializované blockchainy prekonajú efektivitu všeobecne zameraných blockchainových sietí. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o značne protichodné tvrdenia. Čím viac však budú jednotlivé blockchainy navzájom prepojené, tým menšia spojitosť bude existovať medzi kryptomenami a konkrétnymi blockchainmi. Mali by sme sa však pripraviť na to, že tento prerod systému so sebou prinesie ešte nemalé výzvy a nástrahy. Rok 2018 by preto mal byť z tohto hľadiska veľmi zaujímavým.