Blockchain

Južná Kórea si upevňuje pozíciu svetového lídra v blockchaine

Južná Kórea je v súčasnosti významnou hybnou silou technologického pokroku. Najväčšie kórejské rodinné konglomeráty Samsung a LG si úspešne vybudovali reputáciu globálnych značiek v oblasti technológií a spotrebnej elektroniky, pričom sa im darí úspešne konkurovať dokonca aj celosvetovým gigantom, akými sú Apple či GE. Južná Kórea sa však s cieľom rozvoja svojej iniciatívy snaží realizovať projekty aj v ďalších sektoroch technologického sveta. Začiatkom tohto roka predstavila svoje plány na investovanie 2 miliárd dolárov do vývoja umelej inteligencie (AI), čím sa mieni zaradiť medzi ostatných priekopníkov v tomto smere – Spojené štáty a Čínu.

Technologickej scéne v priebehu posledného roka dominuje systém známy ako blockchain a Južná Kórea sa postarala o to, aby nezaostávala ani v zavádzaní tejto inovácie. Táto krajina je tak v súčasnosti jedným z hlavných trhov kryptografických aktív. Jej prvé dve kryptoburzy – Upbit a Bithumb patria medzi 25 najvýznamnejších búrz sveta a denne zaznamenávajú súhrnný objem obchodovania na úrovni viac než 200 miliónov dolárov.

Južná Kórea sa však zamerala aj nad rámec kryptomien a aktuálne skúma ďalšie potenciálne aplikácie blockchainovej technológie. Táto krajina v poslednej dobe skutočne zmenila svoj postoj k aktivitám týkajúcim sa kryptografie, čím si vo veľkej miere pripravila cestu k tomu, aby sa stala popredným priekopníkom v sektore blockchainu.

Priaznivé podmienky

Sektor sústredený okolo kryptografických technológií je v súčasnosti v neustálom pohybe. Trh s kryptomenami zaznamenal v uplynulom roku svoje vzostupy aj poklesy. Koncom roka 2017 vykazoval mimoriadne pozitívny vývoj a jeho celková trhová kapitalizácia začiatkom januára tohto roku prekročila hodnotu 800 miliárd dolárov. Trh sa však odvtedy stal svedkom masívnej korekcie. Kolektívna trhová kapitalizácia všetkých súčasných kryptomien na scéne aktuálne dosahuje približne iba 200 miliárd dolárov.

Rovnaké výkyvy sa objavili aj v prístupe regulačných orgánov jednotlivých svetových krajín k tejto technologickej inovácii. Krajiny ako napríklad Gibraltár a Malta sú jednými z najväčších podporovateľov kryptomien a dokonca sa stávajú domovom čoraz väčšieho počtu blockchainových spoločností a nových podnikov vykonávajúcich svoje počiatočné ponuky digitálnych mincí (ICO). Existujú však aj štáty ako Pakistan či Nepál, ktoré sa k Bitcoinu postavili mimoriadne tvrdohlavo a zakázali akúkoľvek interakciu aj s ďalšími kryptomenami.

Situácia je podobná aj medzi bezprostrednými susedmi Južnej Kórei, ktorí sa vo svojich názoroch výrazne líšia. Japonsko už vyhlásilo Bitcoin za legálnu platobnú metódu, zatiaľ čo Čína zakázala bankám a platobným spoločnostiam poskytovať služby spojené s kryptomenami.

Potenciál tejto technológie však nemožno spochybniť. Blockchain sa osvedčil ako prospešný pre aktivity vyžadujúce transparentnosť a bezpečnosť – popredné aplikácie prinášajú výhody pre finančné transakcie, správu vládnych dokumentov a uchovávanie zdravotných záznamov. Viaceré bankové a finančné skupiny už začali budovať svoje vlastné blockchainové infraštruktúry. Švédsko dokonca začalo testovať vlastnú blockchainovú platformu s funkciou katastra vlastníctva pôdy nehnuteľností.

Trhová korekcia, nové regulačné smernice a zavádzanie blockchainu veľkými inštitúciami sú faktormi, ktoré poukazujú na prebiehajúcu „normalizáciu“ tohto sektora. Trh sa v omnoho menšej miere točí okolo špekulácií a projekty postupne nachádzajú skutočné využitie. Blockchain sa v dôsledku týchto činiteľov stáva oveľa bezpečnejšou voľbou ako pre používateľov, tak aj pre investorov. Južná Kórea je krajinou s obrovskou perspektívou a v súčasnosti chce využívať všetky príležitosti, ktoré sa jej otvárajú v priestore kryptomien a blockchainu.

Pozitívny postoj k blockchainu

Južná Kórea v priebehu minulého roka zakázala všetky lokálne ponuky ICO a vo všeobecnosti zásadne obmedzila akékoľvek obchodovanie s kryptomenami na svojom území. Mnohí sa spočiatku domnievali, že kryptografickým technológiám sa práve z tohto dôvodu nebude v krajine vôbec dariť. Svojim občanom dokonca zakázala aj anonymné obchodovanie s digitálnymi menami. Držať a obchodovať s kryptomenami nemohli ani najvyšší vládni predstavitelia Južnej Kórei.

Niektorí trhoví analytici tvrdia, že striktný zákaz ponúk ICO zablokoval vývoj blockchainu v krajine – a to najmä v rámci súkromného sektora. To pravdepodobne umožnilo susedným regiónom ako Singapur či Hongkong, aby sa stali vyhľadávanými centrami pre vykonávanie medzinárodných ponúk ICO a zakladanie blockchainových start-upových spoločností. Blockchainové platformy ICON a HDAC síce v súčasnosti fungujú z Južnej Kórei, ale boli nútené obchádzať obmedzujúce smernice a registrovať svoje podnikanie vo Švajčiarsku.

Južná Kórea však odvtedy už viackrát potvrdila, že zákazy a prísne pravidlá boli zamerané predovšetkým na odrádzanie podvodníkov a falošných ponúk ICO, čím sa vláda snažila ochrániť svojich občanov pred nekalými praktikami. Celkový zákaz ponúk ICO bol odvtedy zrušený a Bitcoin sa v súčasnosti teší legálnemu postaveniu v úlohe nástroja na realizáciu remitenčných platieb. Napriek tomu sa ešte stále čaká na nové smernice, ktoré budú spresňovať princípy využívania blockchainových technológií, vrátane decentralizovaných aplikácií a platforiem. Aj kryptoburzy budú čoskoro preklasifikované na plnohodnotné finančné inštitúcie a budú regulované v súlade s existujúcimi predpismi pre takéto subjekty.

Jea Edman, ktorý je predsedom organizačného výboru spoločnosti Block Seoul, povedal: „Juhokórejská vláda zaviedla predošlý zákaz ako reakciu na problémy v rámci ekosystému, medzi ktoré patrili predovšetkým útoky hackerov a obvinenia z podvodov. Avšak obyvatelia Južnej Kórey boli voči blockchainu aj napriek tomu vo svojich investíciách mimoriadne vystavení, čo výrazne prispelo k rozvoju globálneho trhu s kryptomenami. Stačí sa pozrieť na samotný Bitcoin – Južná Kórea je zodpovedná za 14% tohto trhu.“

Atraktívna destinácia

Južná Kórea sa tiež stáva vyhľadávanou destináciou, v ktorej sa sústreďuje blockchainová komunita. Hlavné mesto Soul v priebehu júla roku 2017 hostilo konferenciu s názvom Korea Blockchain Week, počas ktorého sa hostia mohli zúčastniť podujatí organizovaných komunitami a spoločnosťami ako Fact Block, Beyond Blocks a #Hashed. Prestížneho podujatia sa zúčastnilo viac než 2 000 účastníkov z viac ako tridsiatich krajín sveta.

Soul plánuje hostiť ďalšiu veľkú blockchainovú konferenciu už v priebehu septembra. Svoju účasť dokonca potvrdili viaceré celosvetovo uznávané osobnosti – Jimmy Wales, zakladateľ portálu Wikipedia; Michael Hayden, bývalý riaditeľ bezpečnostnej agentúry CIA; David Paterson, bývalý guvernér štátu New York; ako aj James Clapper, ktorý je bývalým riaditeľom Národnej bezpečnostnej agentúry USA. Tento zástup hostí nepochybne umocní záujem o blockchainovú technológiu aj zo strany svetových technologických gigantov a tradičných inštitúcií.

Edman povedal: „Tento región sa už v súčasnosti nachádza na dobrej ceste za budovaním úspechu v blockchainovom ekosystéme. Takmer polovica lokálnej pracovnej sily už v zásadnej miere investuje do blockchainu a viac ako 20% celkového objemu celosvetového obchodovania s kryptomenami sa realizuje práve v Južnej Kórei. Nie je náhodou, že sme si vybrali konkrétne Soul. Chceli sme byť v centre súčasnej inovácie a moderného myslenia.“

Nová generácia projektov

Komisia pre finančné služby, ktorá je hlavným finančným regulátorom Južnej Kórey, ohlásila veľkú reštrukturalizáciu s cieľom vytvorenia novej inštitúcie s názvom Úrad pre finančnú inováciu. Táto iniciatíva má viesť k podpore vývoja nových postupov, pričom novovzniknutý úrad sa bude venovať presadzovaniu inovatívnych finančných technológií, vrátane blockchainu a kryptomien.

Vláda bude aj naďalej podnecovať rast blockchainu. Krajina v poslednej dobe vyčlenila viac ako 880 miliónov dolárov, ktoré putovali do technologického sektora. Tento rozpočet má byť investovaný do vývoja blockchainu, dátovej analýzy a umelej inteligencie. Ministerstvo financií Južnej Kórey tiež vyhlásilo, že v priebehu nasledujúcich piatich rokov vyčlení 8 až 9 miliárd dolárov na financovanie takzvaného „rastu skrz inováciu“.

Ministerstvo vedy a informačných technológií tiež oznámilo, že bude investovať 9 miliónov dolárov do spúšťania pilotných blockchainových projektov v rámci verejného sektora. Svoju účasť na trhu kryptomien navyše postupne zvyšuje aj súkromný sektor. Zrušenie zákazu vykonávania ponúk ICO viedlo k tomu, že v súčasnosti sa na scéne objavujú nové start-upové podniky a majú v pláne prichádzať s novými potenciálnymi aplikáciami blockchainovej technológie.

Pozitívne vyhliadky do budúcnosti

Posadnutosť Južnej Kórey technológiou by sa mala vhodne odzrkadliť aj na zvyšovaní dominancie blockchainu. Zatiaľ čo iné krajiny sa ešte iba snažia pochopiť rôzne výhody digitálnej transformácie, Južná Kórea už kontinuálne digitalizuje rôzne aspekty svojho života. Očakáva sa, že vládna podpora bude v tomto úsilí rozhodujúcim faktorom.

Kryptografické aktíva a blockchain majú teda v Južnej Kórei jasnú budúcnosť. Miestna vláda sa totiž naplno zapája do šírenia modernej technológie a má záujem stať sa technologickým lídrom svojho regiónu – vďaka tomu bude Južná Kórea kľúčovým hráčom v posune blockchainu do mainstreamového prostredia.