Altcoiny, Bitcoin

Investičná stratégia HODL pre Bitcoin a altcoiny

Warren Buffett raz povedal: „Kupujte iba aktíva, ktoré budete ochotní držať aj v prípade, že sa trh zavrie na desať rokov.“ Väčšina nadšencov kryptomien už v súčasnosti dobre vie, že Warren Buffett nie je najväčším fanúšikom Bitcoinu. Práve naopak, digitálne meny údajne nenávidí. To však nič nemení na tom, že je všeobecne považovaný za najúspešnejšieho investora všetkých čias. Preto by bolo maximálne neuvážené odmietať jeho odporúčania iba kvôli ideologickým rozdielom. Ako teda môžeme aplikovať jeho osvietenú investičnú filozofiu pri obchodovaní na trhu s kryptomenami?

Je to pomerne jednoduché. Predstavujeme Vám stratégiu s názvom HODL!

Predpokladáme, že keď čítate tento článok, o uvedenom zvláštnom pojme ste už počuli niekoľkokrát. Dôvodom je skutočnosť, že tento termín sa v komunite sústredenej okolo kryptomien spomína pomerne často. Stal sa dokonca akýmsi bojovým pokrikom pre všetkých dlhodobých investorov do digitálnych mien. Pozrime sa na to, čo vlastne znamená.

História termínu HODL

Ak patríte medzi 1% našich čitateľov, ktorí nepoznajú pojem HODL – prípadne medzi zvyšných 99%, ktorí sa radi zasmejú – prečítajte si nasledujúci príspevok užívateľa známeho ako GameKyuubi. Práve jeho oduševnené vyjadrenie na internetovom diskusnom fóre totiž odštartovalo kariéru investičnej stratégie HODL. Ponúkame Vám upravený prepis tohto príspevku, keďže originál je o niečo emotívnejší a gramaticky chaotickejší:

„HODLujem kryptomeny!
Napísal som to dvakrát, pretože prvýkrát to bolo nesprávne. Ešte stále je tam chyba – čo už. Moja priateľka je v lesbickom bare a Bitcoin sa prepadá – prečo teda držím kryptomeny? Poviem Vám prečo. Som zlý obchodník a som si toho vedomý. Jasné, vy všetci ste dobrí obchodníci, dokážete predpovedať vzostupy a pády a zarobiť milióny – žiadny problém kámo. Potom sú medzi vami slabé povahy, ktoré panikária pri každom poklese, všetko predávajú, no vzápätí si uvedomia, že to nemali robiť a znovu sa snažia nakupovať. Ale viete čo? Ja nie som súčasťou tejto skupiny. Keď títo obchodníci opätovne nakupujú, ja som už súčasťou kapitálu na trhu. Takže aktívni obchodníci – koho ste prekabátili? Mňa nie! Tvrdíte mi, že som mal už dávno predávať. Jasné, vždy je dobré predať ešte predtým, ako predávajú všetci. A potom kúpiť skôr, ako začnú kupovať ostatní. Nie každý je však taký génius ako vy. Ja som sa rozhodol držať svoje tokeny a hádajte čo – obchodníci Vám môžu vziať peniaze jedine keď predávate. Dal som si nejakú whiskey… Vlastne na fľaši sa píše whisky… Čo už. Žalujte ma (ale iba ak môžem splatiť kauciu v Bitcoinoch).“

Príspevok užívateľa, ktorý nahradil pojem „hold“ (držať) termínom HODL, preletel internetom a už o jedenásť minút neskôr vznikol prvý HODL mém. Pojem HODL sa okamžite stal senzáciou a v online prostredí sa veľmi rýchlo objavili tisícky humorných obrázkov, ktoré o ňom pojednávali – často na veľkú nespokojnosť krypto-komunity.

Alkoholom podgurážený užívateľ bol síce zábavný, ale vo svojom príspevku prekvapivo výstižne opísal dva bežné fenomény: emócie vystupňované v dôsledku volatility Bitcoinu a nástrahy investovania do kryptomien v prípade, že nie ste zdatnými obchodníkmi.

Týmto spôsobom vo svete kryptomien vznikla nová investičná filozofia: kupovať a HODLovať.

Príklad jedného z mémov, ktoré vznikli po uverejnení prvého príspevku opisujúceho stratégiu HODL.

HODL nadovšetko

V tomto momente je vhodné spomenúť ďalší slávny výrok Warrena Buffetta, ktorý povedal: „Ak nie ste ochotní držať akcie po dobu desiatich rokov, neoplatí sa Vám držať ich ani po dobu desiatich minút.“

Samozrejme, tento výrok sa týka akciového trhu, ale podobne ako v predošlom príklade, táto múdrosť môže byť a mala by byť aplikovaná aj na iné triedy aktív.

Vráťme sa znovu k užívateľovi menom GameKyuubi. V čase uverejnenia jeho príspevku sa cena Bitcoinu zvýšila zo 130 dolárov v septembri roku 2013 až na 1 000 dolárov v decembri. Keby svoje tokeny predal v čase uverejnenia príspevku (18. decembra), predával by ich približne za hodnotu 650 dolárov. Nemáme údaje o tom, kedy svoje Bitcoiny nakúpil, ale povedzme, že to bolo v čase, keď sa hodnota kryptomeny pohybovala okolo úrovne 100 dolárov. Takýmto predajom by teda dosiahol 550% návratnosť. To vôbec nie je zlé.

Ak by však svoje tokeny predal v polovici roku 2015, Bitcoin by mal hodnotu iba približne 225 dolárov. Stále by to bol pekný zisk, ale nie až taký pôsobivý. Ak by však namiesto toho čakal až do polovice roku 2018, jeho počiatočná investícia o hodnote 100 dolárov by mu mohla priniesť až 6 256% návratnosť. To je už omnoho lepšie.

Všetky trhy – a obzvlášť trhy s kryptomenami – zažívajú periodické obdobia nárastov a poklesov cien. Sú to však práve investori s dlhodobou perspektívou, ktorí úspešne prekonávajú krátkodobé obavy a pohodlne prečkávajú aj najkritickejšie výkyvy trhu. Čo sa totiž týka dlhodobého horizontu, nákup a držanie akýchkoľvek aktív vždy prináša tie najlepšie výnosy. Najlepší investori na svete, medzi ktorých patria mená ako Warren Buffett, Peter Lynch, Jack Bogle a Joel Greenblatt, neoblomne presadzujú metodológiu nakupovať a držať za cieľom dosahovania pozitívnych a konzistentných výsledkov.

Ďalší mém s tematikou HODL.

Ako je to s obchodovaním?

Ďalší citát Warrena Buffetta hovorí: „Burza cenných papierov je nástrojom na transfer peňazí od netrpezlivých ľudí k trpezlivým.“

Existuje viacero štúdií, ktoré dokladujú, že drvivá väčšina aktívnych obchodníkov jednoducho zlyhá. Samozrejme sú aj takí, ktorým sa darí nadpriemerne, ale táto menšina obchoduje s omnoho väčšou frekvenciou ako priemerný účastník trhu. A dokonca aj tejto úspešnej menšine sa darí omnoho horšie ako bežným HODLerom.

Prirodzene pripúšťame, že existuje určitý správny čas na predaj každej triedy aktív. Posudzovanie správneho momentu je však potrebné vykonať premyslene a dôsledne, v najlepšom prípade s prihliadaním na relevantné technické indikátory.

A čo altcoiny?

K vyššie uvedeným úvahám treba poznamenať, že HODLovanie je obvykle efektívne iba pri najväčších kryptomenách, akými sú napríklad Bitcoin či Ethereum. Ako sa teda správať pri investovaní do altcoinov? Je vhodné HODLovať ich? Domnievame sa, že nie.

HODLovanie funguje iba vtedy, keď podkladové aktívum disponuje dlhodobou životaschopnosťou. Keď si ako príklad uvedieme technologickú bublinu z 90. rokov, 86% internetových spoločností tejto éry skončilo na nule. Zákutia súčasného trhu s kryptomenami sú však ešte nepredvídateľnejšie a zastávame názor, že viac ako 90% aktuálnych kryptomien môže úplne stratiť svoju hodnotu už v priebehu nasledujúcich piatich rokov. Technologickú bublinu prežili iba poprední hráči ako Amazon či Microsoft a s najväčšou ravdepodobnosťou to tak bude aj s ohľadom na trh s kryptomenami.

HODLovanie je vhodnou stratégiou pri investovaní do životaschopných aktív so stabilnými základmi a kvalitnými podnikateľskými modelmi. V žiadnom prípade netvrdíme, že všetky altcoiny sú „na nič“ – nedá sa však poprieť, že pred investíciou do akejkoľvek digitálnej meny je nevyhnutné posúdiť jej skutočnú hodnotu do budúcnosti.

Ďalším kľúčovým faktorom je časový horizont. Ak chcete, aby Vám investovanie do kryptomien prinieslo okamžité zisky, HODLovanie nie je tou správnou stratégiou. Aby ste totiž z tohto prístupu vyťažili čo najviac, budete musieť HODLovať prinajmenšom po dobu piatich až desiatich rokov.

Zhrnutie

Ak nie ste skúseným obchodníkom, neobchodujte. Dokonca aj keď máte isté skúsenosti, aktívne obchodovanie Vám pravdepodobne prinesie menšie výnosy ako HODLovanie. Odporúčame Vám, aby ste nielen HODLovali, ale zároveň by ste mali isté percento zo svojho mesačného príjmu alokovať na zvyšovanie objemu Vašich držaných tokenov. Takýmto spôsobom budete schopní zužitkovať aj výhody takzvaného zloženého úročenia – o ktorom by Buffett mohol písať básne.