Bitcoin

Čo vravia svetové centrálne banky o Bitcoine?

Od zrodu kryptomeny Bitcoin už prešlo viac než osem rokov. Centrálne banky po celom svete si v súčasnosti začínajú uvedomovať potenciálne výhody a nevýhody digitálnych mien.

Strážcovia globálnej ekonomiky hľadajú odpovede predovšetkým na dve otázky. Prvá dilema spočíva v tom, aké stanovisko by mali zaujať k vzniku a rastu súkromných kryptomien, ktoré pútajú čoraz viac pozornosti. Cena Bitcoinu totiž aktuálne prekračuje hodnotu $19 000 a obchodovanie s futures kontraktmi symbolizuje prenikanie digitálnych mien na mainstreamový trh. Druhou otázkou je, či by mali centrálne banky vydávať vlastné oficiálne verzie kryptomien.

Bitcoin zažila rušný rok. Krivka zobrazuje vývoj hodnoty kryptomeny v roku 2017 a najvýznamnejšie míľniky, ktoré ho sprevádzali

Uvádzame prehľad najväčších centrálnych bánk na svete a ich názor na súčasnú situáciu na trhu s kryptomenami.

USA: Obavy o súkromie

Federálny rezervný systém (Fed) sa začal venovať dôslednému výskumu kryptomien až relatívne nedávno. Zároveň sa však nezdá, že by podporoval myšlienku oficiálnej odpovede na Bitcoin, ktorou by mala byť kryptomena vytvorená centrálnou bankou. Jerome Powell, ktorý je členom predstavenstva Fedu, sa v marci vyjadril: „Táto technológia je ešte stále spojená s technickými ťažkosťami. Kľúčovou otázkou je dozor nad transakciami a spravovanie rizika.“ Ďalej dodal, že kryptomena vydaná centrálnou bankou by sa musela postaviť „významným“ prekážkam, akými by mohli byť obavy týkajúce sa súkromia a faktu, že digitálne meny s pôvodom v súkromnom sektore môžu byť (zatiaľ) postačujúce.

Randal Quarles, ktorý je viceprezidentom pre dozor vo Fede, začiatkom mesiaca povedal, že Fed síce nemá zavedené žiadne opatrenia pre reguláciu obchodu s Bitcoinom, „ale bolo by vhodné nejaké vytvoriť“. Powell tvrdí, že keď objem kryptomien v obehu dosiahne istú hodnotu, bude „mať zmysel“ zaoberať sa nimi aj v rámci oficiálnej monetárnej politiky. V novembri vyhlásil, že „tento objem však aktuálne nie je dosť veľký.“

Európa: Ako tulipány

Európska centrálna banka (ECB) opakovane varovala pred nebezpečenstvami investovania do digitálnych mien. Viceprezident banky Vitor Constancio v septembri povedal, že Bitcoin nie je menou, ale „tulipánom“. Odkazoval tak na finančnú bublinu zo 17. storočia v Holandsku. Jeho kolega Benoit Coeure varoval, že nestabilná hodnota Bitcoinu a prepojenie kryptomeny na daňové úniky a trestné činy predstavujú obrovské riziká. Prezident ECB – Mario Draghi v novembri uviedol, že vplyv digitálnych mien na ekonomiku eurozóny bol doteraz obmedzený a neohrozil monopol, na peniaze centrálnych bánk.

Čína: Podmienky dozreli

Čína jasne uviedla, že centrálna banka krajiny má plnú kontrolu nad kryptomenami. Čína v roku 2014 zriadila tím odborníkov, ktorí mali za úlohu vytvoriť systém digitálnych peňazí s núteným obehom. Ľudová banka Číny sa domnieva, že v súčasnosti už „dozreli podmienky“ na to, aby krajina uviedla túto technológiu do praxe. Čína však ostro zakročila proti súkromným emitentom virtuálnych mien a zakázala burzám obchodovať s Bitcoinom a ďalšími kryptomenami. Zatiaľ síce neexistuje oficiálny dátum začiatku obchodovania s kryptomenami, no vládne orgány tvrdia, že prechod na digitálnu menu by mohol pomôcť zlepšiť efektivitu platieb a umožniť dôslednejšiu kontrolu menového trhu.

Japonsko: Prebiehajúci výskum

Haruhiko Kuroda, ktorý je guvernérom japonskej centrálnej banky, v októbrovom prejave vyhlásil, že banka nemá bezprostredný plán na vydávanie digitálnych mien, no zároveň však potvrdil, že si uvedomuje dôležitosť prehlbovania vedomostí v tejto oblasti. Povedal: „Keby centrálna banka vydala vlastnú digitálnu menu, znamenalo by to, že by sprístupnila svoje účty širokej verejnosti. To znamená, že diskusia o oficiálnej kryptomene podkopáva základné princípy centrálneho bankovníctva.“

Nemecko: „Špekulatívna hračka“

Nemecko je krajinou, v ktorej väčšina občanov ešte stále dáva prednosť plateniu v hotovosti. Spolková banka bola preto obzvlášť opatrná v oblasti vzniku Bitcoinu a ostatných kryptomien. Carl-Ludwig Thiele, ktorý je členom predstavenstva banky, v septembri uviedol, že Bitcoin je „skôr špekulatívnou hračkou ako skutočnou formou platidla“. Ďalej dodal, že vykonávanie depozitov v rámci technológie blockchain by narušilo podnikateľský model bánk a mohlo by narušiť celkovú menovú politiku. Spolková banka zároveň aktívne skúma aplikáciu tejto technológie, v oblasti platobných systémov.

Veľká Británia: Potenciálna „revolúcia“

Mark Carney , ktorý je guvernérom Centrálnej banky Británie (BoE) sa vyjadril o kryptomenách ako o potenciálnej „revolúcii“ vo finančnom systéme. Centrálna banka v priebehu minulého roka spustila takzvaný urýchľovač finančných technológií. Jedná sa metodiku prevzatú zo Silicon Valley, ktorá by mala pomôcť rozvíjať sa mladým spoločnostiam. Carney tvrdí, že technológia založená na blockchaine, teda zdieľanej účtovnej knihe, dovoľuje centrálnym bankám posilniť svoju obranu pred kybernetickými útokmi a prehodnotiť spôsob realizácie transakcií medzi inštitúciami a spotrebiteľmi. Napriek tomu varoval, že BoE je ešte ďaleko od vytvorenia, vlastnej digitálnej verzie britskej libry.

Francúzsko: „Zvýšená opatrnosť“

Francois Villeroy de Galhau, ktorý je guvernérom centrálnej banky Francúzska, v júni povedal, že francúzski vládni predstavitelia „v obchodovaní s Bitcoinom odporúčajú veľkú opatrnosť. Neexistuje totiž žiadna oficiálna inštitúcia, ktorá by v tomto smere poskytovala akékoľvek záruky. Všetky príklady súkromných mien z histórie sa stretli s tragickým osudom“. Ďalej vyhlásil, že Bitcoin má dokonca aj „temnú stránku“, pričom odkazoval na kybernetické útoky a varoval, že všetci ľudia, ktorí obchodujú s kryptomenami, „tak robia na vlastné riziko“.

India: Kryptomeny zakázané

Centrálna banka Indie v žiadnom prípade nesúhlasí s používaním kryptomien. Zastáva názor, že môžu predstavovať spôsob na pranie špinavých peňazí a financovanie terorizmu. Napriek tomu Rezervná banka Indie má vyčlenenú skupinu odborníkov, ktorá skúma, či sa môžu digitálne meny podporované svetovými centrálnymi bankami využívať v úlohe zákonného platidla. Obchodovanie s kryptomenami sa v Indii v súčasnosti považuje za porušovanie pravidiel devízového trhu.

Brazília: Podpora inovácie

Centrálna banka Brazílie v novembrovom vyhlásení uviedla, že nezaznamenáva „žiadne bezprostredné riziko pre brazílsky finančný systém“. Napriek tomu však varuje pred neuváženým spoliehaním sa na digitálne meny. Banka si zaumienila „podporovať finančné inovácie, vrátane nových technológií, ktoré zabezpečia, aby sa finančný systém stal bezpečnejším a efektívnejším“.

Kanada: Ako aktíva

Carolyn Wilkinsová, ktorá je zástupkyňou guvernéra kanadskej centrálnej banky a stojí na čele výskumu v oblasti kryptomien, v novembrovom rozhovore uviedla, že digitálne meny nie sú reálnou formou peňazí. Povedala: „V skutočnosti predstavujú obchodovateľné aktíva a tak by sme k nim mali aj pristupovať.“ Podobne ako jej zahraniční kolegovia, aj Wilkinsová vidí v technológii zdieľanej účtovej knihy potenciál, pre zvyšovanie efektivity finančného systému.

Banka pre medzinárodné zúčtovanie: Kryptomeny nemožno ignorovať

Centrálna banka centrálnych bánk (BIS) vyhlásila, že predstavitelia finančného sveta si nemôžu dovoliť ignorovať rast kryptomien. Tvrdí, že skôr či neskôr budú musieť reálne zvážiť, či pre nich má zmysel vydávať svoje vlastné digitálne meny. BIS v septembri uviedla: „Bitcoin sa vypracoval z neznámeho výstrelku až na celosvetový fenomén.“ Jednou z možností je vytvoriť digitálnu menu, ktorá by bola prístupná širokej verejnosti, pričom iba centrálna banka by mala mať možnosť, vydávať nové jednotky tohto platidla. Tie by mali byť priamo zameniteľné za hotovosť a finančné rezervy. To by však mohlo viesť k zvýšenému riziku bankrotov bánk a komerční poskytovatelia úverov by mohli čeliť výraznému poklesu vkladov. Kritickou otázkou by sa stalo aj súkromie klientov.

Agustin Carstens, ktorý je súčasným riaditeľom BIS, priznal, že Bitcoin by si zaslúžil omnoho dôslednejšiu kontrolu. Dodal: „Čokoľvek, čo zvyšuje svoju hodnotu tak rýchlo ako Bitcoin bez toho, aby ľudia skutočne chápali, čo stojí za týmto nárastom, si zaslúži našu zvýšenú pozornosť.“