Altcoiny

Čo je to Litecoin?

Hodnota kryptomeny Litecoin sa medzi začiatkom roku 2017 a 19. decembrom zvýšila o pozoruhodných 8 000%. Narastala takmer osemkrát rýchlejšie, ako sa to darilo Bitcoinu.

Pravdepodobne sa teda pýtate, čo presne je Litecoin? Ako sa líši od Bitcoinu? Ako si môžem kúpiť Litecoin? Tu sú Vaše odpovede.

Čo je Litecoin a kto ho vytvoril?

Litecoin (LTC) je alternatívnou kryptomenou a patrí do skupiny digitálnych mien, ktoré sú niekedy označované ako „altcoiny“. Bol vytvorený v roku 2011 a za jeho vznik je zodpovedný Charlie Lee.

Čo sa týka celkovej trhovej kapitalizácie, Litecoin je 5. najväčšou kryptomenou na súčasnom trhu a treťou najstaršou virtuálnou menou v histórií. Litecoin je tiež jednou zo štyroch kryptomien, ktoré môžete aktuálne nakupovať prostredníctvom online burzy – Coinbase. Tá je v súčasnosti najobľúbenejšou mainstreamovou maklérskou službou, ktorá sprostredkuje obchodovanie s kryptomenami. Okrem Litecoinu ponúka samozrejme transakcie s kryptomenami Bitcoin a Ethereum. To znamená, že ak ste nováčikom na trhu s kryptomenami a máte záujem nakúpiť Litecoin, najjednoduchšou voľbou je pre Vás práve Coinbase. V žiadnom prípade sa Vám však nesnažíme poskytnúť žiadne investičné poradenstvo. Kryptomeny sú mimoriadne volatilné a obchodujte s nimi jedine na vlastné riziko.

Litecoin pochádza zo zdrojového kódu Bitcoin a podobne ako Bitcoin je tiež založený na technológii blockchain. Charlie Lee sa v minulosti vyjadril, že ak je Bitcoin zlatom vo svete digitálnych mien, Litecoin by mohol vystupovať v úlohe striebra. V súčasnosti sa objavujú určité kľúčové technické rozdiely, ktoré výrazne zvyšujú atraktivitu Litecoinu.

Po prvé, realizácia transakcií s Litecoinom je omnoho rýchlejšia ako blockchain Bitcoinu. Vytvorenie takzvaného „bloku“, ktorý obsahuje údaje o rôznych transakciách, trvá pri Litecoine v priemere 2,5 minúty. Pre porovnanie, Bitcoinu trvá takáto operácia celých 10 minút. Transakčné poplatky spojené s Litecoinom sú taktiež podstatne nižšie, ba priam takmer nulové. Čo sa týka Bitcoinu, výška poplatkov za transakcie môže kolísať v závislosti od aktivity na sieti blockchain. Obzvlášť vysoké môžu byť najmä v rámci populárnych platforiem, akou je Coinbase. Ďalším významným rozdielom je fakt, že základné programovanie Bitcoinu zaručuje, aby sa v obehu nikdy nevyskytlo viac ako 21 miliónov jednotiek tejto kryptomeny. Litecoin však posúva túto hranicu až na 84 miliónov.

Litecoin tiež využíva odlišný algoritmus, ktorý zabraňuje neoprávnenej manipulácii v sieti. Tento princíp sa vo všeobecnosti nazýva pojmom „proof-of-work“. Konkrétny algoritmus Bitcoinu je známy ako SHA-256, pričom Litecoin funguje na algoritme, ktorý nesie názov Scrypt. Portál Coindesk v roku 2014 vysvetlil rozdiel medzi týmito technológiami nasledovne: „Zavedenie algoritmu Scrypt viedlo k tomu, že v rámci Litecoinu a ďalších kryptomien založených na tejto technológii neprebiehali také intenzívne ‚preteky v zbrojení‘. Dôvodom tohto trendu je skutočnosť, že pre tento algoritmus (zatiaľ) nie sú vytvorené špecifické zákaznícke obvody ASIC.“ Možno to znie komplikovane, ale stačí Vám pochopiť jeden základný princíp. Ťažba Litecoinu bola pred troma rokmi omnoho dostupnejšia a lacnejšia ako ťažba Bitcoinu. V súčasnosti sú však ASIC technológie dostupné aj pre Litecoin.

Bitcoin vznikol v roku 2009 a jeho zakladateľom je človek (alebo skupina ľudí), ktorý používa pseudonym Satoshi Nakamoto. Autor Litecoinu je však verejne známy a relatívne populárny na sociálnych sieťach.

Charlie Lee vytvoril Litecoin v roku 2011 a v tom čase pôsobil ako inžinier v spoločnosti Google. V roku 2013 sa stal jedným z prvých zamestnancov spoločnosti Coinbase. Funkciu riaditeľa technického oddelenia tejto spoločnosti zastával až do roku 2017, keď firmu opustil a naplno sa začal venovať svojej digitálnej mene.

Na sociálnej sieti Twitter vystupuje pod menom SatoshiLite. Často tu zverejňuje svoje názory na stav trhu s kryptomenami, vtipkuje a dokonca varuje pred nestabilnou povahou svojej vlastnej virtuálnej meny. Napísal: „Nerád kazím zábavu, ale musím zakročiť proti narastajúcemu nadšeniu. Obchodovanie s litecoinom je extrémne riskantné. Očakávam, že v najbližších rokoch bude situácia na trhu pomerne zlá. Hodnota litecoinu sa nedávno prepadla o 90% – zo $ 48 na $ 4. Ak sa nedokážete vyrovnať so skutočnosťou, že litecoin nakoniec klesne na $ 20, radšej ho nekupujte.“

https://twitter.com/SatoshiLite/status/940353265585160192?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=https%3A%2F%2Ffinance.yahoo.com%2Fnews%2Flitecoin-everything-need-know-184858570.html

Lee 19. decembra oznámil predaj všetkých jednotiek Litecoinu, ktoré doteraz vlastnil. Chcel sa tak vyhnúť obvineniam, že nakupovaním vlastnej kryptomeny sa zámerne snaží zvýšiť jej hodnotu. Povedal: „Vždy, keď sa verejne vyjadrujem o vývoji ceny Litecoinu, stretávam sa s obvineniami, že to robím s cieľom osobného zisku. Niektorí ľudia si dokonca myslia, že predávam Litecoin na krátko. Je pravdou, že keď vlastním jednotky Litecoinu a zároveň o ňom rozprávam na sociálnej sieti, v istom zmysle sa dostávam do konfliktu záujmov, pretože mám v tejto oblasti relatívne veľký vplyv. Z tohto dôvodu som v posledných dňoch predal a daroval všetky svoje Litecoiny.“

Vývoj ceny kryptomeny Litecoin od 1. januára do 19. decembra roku 2017:

Podobne ako pri ďalších kryptomenách, aj v tomto prípade existuje niekoľko možných vysvetlení. Nárast hodnoty Litecoinu môže byť spôsobený nadšencami kryptomien, ktorí si začínajú uvedomovať atraktivitu jeho rýchlejšej a lacnejšej siete transakcií. Dôvodom súčasného vývoja môže byť aj skutočnosť, že Litecoin v priebehu roka úspešne zakomponoval do svojej siete program Segregated Witness (SegWit). Ten v podstate umožňuje ukladať väčšie množstvo transakčných údajov do každého bloku informácií, čo vedie k ďalšiemu zrýchleniu siete.

Rovnako pravdepodobne však môže ísť aj o investorov, ktorí sa obávajú, že zmeškali najväčšie zisky Bitcoinu. Následne sa tak zameriavajú na kryptomenu, v ktorej vidia ďalšiu potenciálnu senzáciu. Mali by sme však pamätať na varovania samotného autora tejto digitálnej meny.

Trhová kapitalizácia Bitcoinu dosahuje $ 300 miliárd, zatiaľ čo Litecoin sa nachádza iba na úrovni $ 20 miliárd. Portál The Motley Fool však píše, že aj napriek tomu je Litecoin najväčšou konkurenciou Bitcoinu. To je v rozpore s populárnym názorom, podľa ktorého je najväčším rivalom Bitcoinu kryptomena Ethereum.