Altcoiny

Čo je to Ethereum?

Predtým, ako porozumiete pojmu Ethereum, je dôležité spoznať skutočnú povahu internetu.

V súčasnosti sú naše osobné údaje, prihlasovacie heslá a finančné informácie vo väčšine prípadov uložené na počítačoch iných ľudí – v databázach a na serveroch, ktoré vlastnia veľké technologické spoločností ako Amazon, Facebook či Google.

Takýto systém poskytuje množstvo výhod. Tieto spoločnosti totiž zamestnávajú celé tímy špecialistov, ktorí pomáhajú uchovávať a zabezpečovať rôzne údaje a eliminujú tak náklady spojené s hosťovaním a prevádzkou internetových stránok či inštitúcií.

Ale s takýmito výhodami nevyhnutne prichádza aj istá miera zraniteľnosti. Príklady z nedávnej minulosti potvrdzujú, že hackeri alebo vládne organizácie môžu získať neoprávnený prístup k osobným údajom a súborom, bez nášho vedomia. Stačí, ak zaútočia na služby poskytované tretími stranami. Následne sú schopné ukradnúť, zverejniť alebo zmeniť dôležité informácie.

Brian Behlendorf, ktorý je tvorcom webového servera Apache, zašiel až tak ďaleko, že tento centralizovaný dizajn označil za „dedičný hriech“ internetu. Behlendorf a jemu podobné osobnosti tvrdia, že internet mal byť už od začiatku svojej existencie decentralizovanou platformou. V poslednej dobe sa objavujú hnutia a organizácie, ktoré sa pomocou nových nástrojov snažia dosiahnuť tento ideál. Jedným z takýchto inovatívnych nástrojov je technológia blockchain.

Ethereum je jednou z najnovších technológií, ktoré sa môžu stať súčasťou iniciatívy o decentralizáciu internetu.

Zatiaľ čo Bitcoin si určil za cieľ narušiť platobnú službu PayPal a elektronické bankovníctvo ako také, Ethereum sa snaží pomocou technológie blockchain nahradiť služby poskytované tretími stranami na internete. Jedná sa najmä o inštitúcie, ktoré uchovávajú dáta, spravujú hypotekárne trhy a monitorujú komplexné finančné nástroje.

Čo presne je Ethereum?

Ethereum je vychádzajúcou hviezdou sveta kryptomien. V priebehu dvoch rokov svojej existencie sa stal druhou najväčšou digitálnou menou na svete. Jeho hodnota narastala závratným tempom, čo zároveň podnietilo vznik stoviek ďalších konkurentov Bitcoinu.

Digitálna mena Ethereum vznikla v roku 2015 a jej základnou jednotkou je jeden Ether. Od začiatku roka 2017 sa hodnota jedného Etheru zvýšila o viac než 6 800% a v súčasnosti dosahuje cenu $ 480.

Ethereum je po Bitcoine aktuálne treťou najhodnotnejšou formou digitálnych peňazí, pričom v rámci celkovej trhovej kapitalizácie sa nachádza na druhom mieste. Táto kryptomena je založená na systéme, ktorý vznikol v roku 2013 a nazýva sa Ethereum blockchain. Za jeho vznikom stojí, v tom čase 19-ročný programátor – Vitalik Buterin.

Popularita kryptomeny Ethereum v priebehu posledných mesiacov narástla do takmer astronomických rozmerov. Celková hodnota všetkých Etherov v obehu predstavuje $ 46 miliárd, pričom cena jedného Etheru dosahuje $ 480. Pre porovnanie, cena jedného Bitcoinu predstavuje približne $ 15 000 a v svetovom obehu sa aktuálne nachádzajú jednotky tejto virtuálnej meny v celkovej hodnote $ 280 miliárd.

Buterin si predstavoval Ethereum ako zdokonalenú verziu Bitcoinu. Podobne ako Bitcoin, aj Ethereum predstavuje decentralizovanú sieť transakcií so svojou vlastnou kryptografickou menou, ktorá umožňuje vykonávať anonymné platby, prostredníctvom internetu. Takéto transakcie si nevyžadujú zapojenie žiadnych bánk či služieb tretích strán.

Kódované transakcie sa následne uchovávajú v systéme blockchain, ktorý tvorí takzvanú decentralizovanú účtovnú knihu. Záznamy o zrealizovaných transakciách sú verejné a dostupné pre všetkých užívateľov.

Ako sa Ethereum líši od Bitcoinu?

Keďže Bitcoin a Ethereum sú dvoma najväčšími kryptomenami súčasnosti, nevyhnú sa vzájomnému porovnávaniu. Náhly nárast ceny kryptomeny Ethereum spôsobil, že mnohí analytici ho na finančnom trhu začali označovať za bublinu. Jeho zástancovia však neoblomne tvrdia, že voči Bitcoinu má niekoľko výhod, ktoré efektívne zvyšujú jeho užitočnosť.

Prvou výhodou je, že v rámci obchodovania s kryptomenou Ethereum sa zakladajú takzvané „bloky“. Jedná sa o záznamy všetkých transakcií, ktoré je však možné vytvárať oveľa rýchlejšie ako v prípade Bitcoinu. Zatiaľ čo Bitcoin si v relatívne veľkej miere osvojili online predajcovia a dokonca aj niektoré kamenné obchody, fanúšikovia kryptomeny Ethereum tvrdia, že táto virtuálna mena je v dôsledku vyššej efektivity omnoho vhodnejšia na realizáciu transakcií, než ako uchovávateľ hodnoty.

Ale hlavnou výhodou systému Ethereum je skutočnosť, že okrem samotného obchodovania s kryptomenou podporuje aj operácie aplikácií tretích strán. Atraktivita Bitcoinu spočíva v peniazoch, ktoré nie sú kontrolované žiadnym regulačným orgánom a nemusia prechádzať cez centrálny server. Ethereum sa však nezameriava výhradne na peniaze, ale poskytuje sieť, prostredníctvom ktorej je možné realizovať aj rôzne iné operácie. Ak nahrávate súbory na internet, napríklad pomocou služby Dropbox, dôverujete jej prevádzkovateľovi, že sa postará o bezpečnosť Vašich údajov. Ak však využijete úložisko v rámci decentralizovanej siete, dôveru vkladáte do desiatok ďalších užívateľov, ktorí ju tiež používajú a majú záujem o jej udržanie.

V rámci systému Ethereum sa v súčasnosti buduje už celý rad aplikácií a sieť využívajú aj start-upové spoločnosti, ktoré tu vykonávajú takzvané počiatočné ponuky mincí digitálnych mien (ICO) a snažia sa tak zhromaždiť kapitál na rozvoj svojho podnikania.

Čo vplýva na jeho cenu?

Cena Etherea narastala od vzniku kryptomeny pomalšie ako Bitcoin. V priebehu prvých 18 mesiacov sa udržiavala približne na hodnote $ 10. V marci roku 2017 sa začala plynule zvyšovať a v júni dosiahla maximálnu hodnotu vo výške $ 395. Následne sa však opäť prepadla na úroveň $ 155 dolárov a v priebehu nesledujúceho mesiaca začala opätovne stúpať.

Tento nárast bol v nemalej miere podporený zvyšujúcou sa hodnotou Bitcoinu, ktorý vo všeobecnosti podnietil záujem na poli digitálnych mien. Kryptomena Ethereum navyše v posledných mesiacoch získala podporu od veľkých spoločností, medzi ktorými figuruje napríklad Microsoft, JP Morgan a Intel.

Dramatické poklesy hodnoty Etherea v minulosti súviseli s obavami o bezpečnosť kryptomien a všeobecnými výkyvmi na trhu. Podstatným faktorom sa ukázali byť aj náhle predaje kryptomeny zo strany veľkých investorov. Cena Etherea v júli zaznamenala úpadok až o viac než 20%, čo bolo zapríčinené poklesom dôvery a neskôr vyvrátenými falošnými správami o Buterinovej smrti.

Kto ho vytvoril?

Jednou z najväčších záhad sveta technológií je otázka, kto vytvoril Bitcoin. Záhadný pseudonym Satoshi Nakamoto straší používateľov kryptomien a novinárov, ktorí sa snažili odhaliť jeho skutočnú identitu. Na rozdiel od Bitcoinu, zakladateľ Etherea je dobre známou osobnosťou.

Vitalik Buterin je v súčasnosti kanadským občanom, ktorý sa narodil v Rusku. Svoj prvý náčrt kryptomeny zverejnil v roku 2013, keď mal 19 rokov. V priebehu nasledujúcich dvoch rokov úspešne uviedol Ethereum do praxe. Buterin sa vyznačoval matematickým nadaním už od útleho veku a v roku 2012 získal bronzovú medailu na Medzinárodnej olympiáde v informatike.

Koľko ľudí ho využíva?

Portál Etherscan uvádza, že v súčasnosti existuje takmer 12 miliónov elektronických peňaženiek, ktoré obsahujú Ethereum. Takéto peňaženky sú ekvivalentom tradičných účtov a každý jednotlivec môže vlastniť aj viac ako jednu. Počet peňaženiek s jednotkami meny Ethereum v posledných mesiacoch dramaticky vzrástol. Pre porovnanie, v máji dosahoval ich počet iba 1,6 milióna.

Ako sa dá minúť?

Podobne ako pri ostatných kryptomenách, aj obchodovanie s Ethereom sa vyznačuje vysokou mierou anonymity a ochrany proti podvodu a krádeži, pretože transakcie s touto digitálnou menou sú zaznamenávané v decentralizovanej účtovnej knihe. Používatelia môžu obchodovať s veľkými objemami Etherov bez toho, aby museli platiť akékoľvek transakčné poplatky. Sprostredkovatelia v podobe bánk nemajú na tomto procese žiadnu účasť.

Ethereum je možné míňať v niekoľkých internetových obchodoch, pomocou špeciálnych „kreditných kariet“ Mastercard a Visa. Okrem toho ho môžete zhromažďovať v online peňaženkách v nádeji, že hodnota kryptomeny sa výrazne zvýši a neskôr ju budete schopní predať so slušným ziskom.

Mali by ste do neho investovať?

Cena kryptomeny Ethereum sa v posledných mesiacoch výrazne zvýšila a v tomto trende by mohla pokračovať aj v najbližšej budúcnosti. Kryptomeny sú notoricky volatilné a ich užívatelia sú neustále varovaní, že majú potenciál prerásť do finančnej bubliny, ktorá môže kedykoľvek prasknúť. Ale mnohí investori do kryptomeny Ethereum sa už v priebehu niekoľkých týždňov stali milionármi.