Bitcoin

Čo je Bitcoin?

Bitcoin je druhom digitálnej meny, ktorá je vytvorená a uchovávaná v elektronickej podobe. Nikto ju nekontroluje. Bitcoin sa netlačí ako doláre či eurá. Za jeho vznikom stoja ľudia a čoraz častejšie spoločnosti, ktoré za týmto účelom používajú výkonné počítače, nachádzajúce sa po celom svete. Tie využívajú softvér, ktorý rieši komplexné matematické operácie. Bitcoin je prvým príkladom z narastajúcej formy peňazí známej ako kryptomeny.

Čím sa líši od tradičných mien

Bitcoin je možné použiť na nákup produktov v online prostredí. V tomto zmysle sa podobá na tradičné meny ako dolár, euro či jen, ktoré sa tiež obchodujú v digitálnom prostredí.

Avšak najdôležitejšou charakteristikou Bitcoinu je skutočnosť, ktorá ju odlišuje od konvenčných peňazí. Jedná sa totiž o decentralizovanú menu. Transakcie s Bitcoinom nepodliehajú kontrole zo strany žiadnej oficiálnej inštitúcie. To vyhovuje najmä niektorým skupinám ľudí, pretože žiadna veľká banka nemôže ich peniaze kontrolovať.

Kto ho vytvoril?

Bitcoin je dielom softvérového developera, ktorý vystupuje pod pseudonymom Satoshi Nakamota. Táto digitálna mena mala predstavovať systém elektronických platieb, ktorý je založený na matematických operáciách. Nakamatovým zámerom bolo vytvoriť menu, ktorá by nebola závislá od autority žiadneho centrálneho regulačného orgánu, bolo by s ňou možné obchodovať elektronicky a viac-menej okamžite, pričom poplatky za transakcie mali byť veľmi nízke.

Kto ho tlačí?

Nikto. Táto mena nie je tlačená vo fyzickej podobe žiadnou centrálnou bankou, ktorá môže realizovať svoje rozhodnutia poza chrbát verejnosti a vytvárať si vlastné pravidlá. Takéto banky si jednoducho môžu dovoliť produkovať nové peniaze, vyrovnávať štátny dlh krajín a tak znižovať hodnotu samotnej meny.

Bitcoin vzniká digitálne, za čo je zodpovedná skupina ľudí, ku ktorej sa môže pripojiť takmer ktokoľvek. Bitcoiny sa „ťažia“ pomocou siete navzájom prepojených počítačov.

Táto sieť tiež zodpovedá za realizáciu transakcií v rámci virtuálnej meny. Bitcoin tak predstavuje zároveň aj svoju vlastnú platobnú sieť.

Je možné produkovať neobmedzené množstvo Bitcoinov?

Nie. Bitcoin je založený na istých pravidlách, ktoré udávajú, že prostredníctvom ťažby digitálnej meny je možné vyprodukovať najviac 21 miliónov Bitcoinov. Bitcoin je však možné rozdeliť na menšie časti. Najmenšou takouto jednotkou je jedna sto-milióntina Bitcoinu, ktorá sa nazýva „Satoshi“ – po zakladateľovi tejto kryptomeny.

Na čom je Bitcoin založený?

Tradičné meny boli založené na zlate a striebre. Teória vraví o tom, že keby ste banke odovzdali jeden dolár, mala by Vám vydať zlato v príslušnej hodnote. V praxi to tak však nefungovalo. No Bitcoin nie je spojený so zlatom. Je založený na matematike.

Ľudia po celom svete využívajú počítačový softvér, ktorý pracuje s komplexnými matematickými vzorcami a v konečnom dôsledku produkuje nové jednotky digitálnej meny. Tieto vzorce sú dostupné verejnosti. To znamená, že si ich môže ktokoľvek preštudovať, prípadne začať využívať. Softvér, ktorý ich využíva, je tiež verejne prístupný. Aj Vy sa teda môžete presvedčiť, že robí iba to, na čo je určený.

Aké sú charakteristiky Bitcoinu?

Bitcoin má niekoľko základných čŕt, ktorými sa odlišuje od oficiálnych štátnych mien.

1. Je decentralizovaný

Bitcoin nie je kontrolovaný žiadnym centrálnym regulačným úradom. Táto mena je založená na sieti viacerých počítačov, ktoré sa venujú ťažbe Bitcoinov a vzájomne spolupracujú. To znamená, že žiadny centrálny orgán nedokáže ovplyvniť monetárne opatrenia v rámci tejto siete a nie je schopný spôsobiť finančnú krízu či jednoducho vziať ľuďom ich peniaze. Európska centrálna banka sa tak rozhodla napríklad v prípade Cypru, počas roku 2013. Aj v prípade, že sa jedna časť siete naruší a prestane pracovať, virtuálne peniaze ostanú aj naďalej v obehu.

2. Je jednoduché zriadiť si účet

Pri otváraní účtov v tradičných bankách musíte čeliť niekoľkým výzvam. Zakladanie obchodných účtov je ešte náročnejším procesom, ktorý je brzdený byrokraciou. Bitcoinovú adresu si však môžete zriadiť v priebehu niekoľkých sekúnd. Bez zbytočných otázok a bez akýchkoľvek poplatkov.

3. Transakcie sú anonymné

Teda viac-menej anonymné. Užívatelia môžu vlastniť viacero Bitcoinových adries, ktoré nie sú spojené s konkrétnymi menami, fyzickými adresami či inými osobnými identifikačnými údajmi. Napriek tomu…

4. Transakcie sú úplne transparentné

…Bitcoinová sieť uchováva údaje o všetkých transakciách, ktoré boli zrealizované. Je za to zodpovedná obrovská verzia takzvanej účtovnej knihy, ktorá sa nazýva blockchain.

Keď vlastníte verejne využívanú Bitcoinovú adresu, ktokoľvek si môže overiť, koľko Bitcoinov na ňom máte uložených. Akurát nikto nezistí, že tento účet patrí práve Vám.

Napriek tomu existujú opatrenia, pomocou ktorých môžete dosiahnuť istú mieru utajenia svojich transakcií. Môžete napríklad často meniť Bitcoinovú adresu, ktorú využívate, alebo sa vyhýbať veľkým transakciám Bitcoinov v rámci jednej adresy.

5. Poplatky za transakcie sú zanedbateľné

Tradičné banky Vám môžu za medzinárodné transakcie účtovať poplatky v hodnote až 10 eur. V rámci Bitcoinu Vám nič takéto nehrozí.

6. Transakcie s Bitcoinom sú rýchle

Svoje peniaze môžete minúť kdekoľvek na svete a transakcia prebehne hneď, ako ju Bitcoinová sieť spracuje. Väčšinou sa tak stane v priebehu niekoľkých minút.

7. Transakcie s Bitcoinmi sú nevratné

Keď odošlete svoje Bitcoiny na účet prijímateľa, nedokážete už transakciu zrušiť a dostať svoje peniaze naspäť. Je to možné jedine v prípade, že Vám ich opätovne odošle sám prijímateľ.

Bitcoin je teda komplexným systémom virtuálnej meny. Ako však funguje v každodennej praxi? Je dôležité oboznámiť sa aj s tým, aké procesy prebiehajú pri ťažbe Bitcoinov, čo sa deje na pozadí transakcií s Bitcoinom a akým spôsobom sa uchovávajú informácie o každej zrealizovanej transakcii.

Ako kupovať a predávať Bitcoin v Európe

Kraken 

Bitcoinová burza Kraken bola založenou v roku 2011 a sídli v meste San Francisco. V súčasnosti dosahuje najväčší objem výmeny Bitcoinu za euro, ale obchoduje sa aj s kanadským a americkým dolárom, britskou librou a japonským jenom. Nezávislé médiá ju označujú za najlepšiu a najbezpečnejšiu Bitcoinovú burzu na svete.

Bitstamp

Jedná sa o Bitcoinovú burzu so sídlom v Luxembursku. Poskytuje možnosť obchodovať s americkým dolárom a kryptomenou Bitcoin. Klienti tu môžu vykonávať vklady a výbery v menách ako americký dolár, euro, Bitcoin, Litecoin, Ethereum a Ripple. Táto burza bola založená v roku 2011, ako európska alternatíva k tokijskej burze Mt. Gox, ktorá v tom čase dominovala trhu.

BitQuick

Služba BitQuick o sebe tvrdí, že predstavuje najrýchlejší spôsob nakupovania Bitcoinu. Pochádza zo Spojených štátov.

CoinMate

CoinMate je európskou Bitcoinovou burzou, ktorá funguje na základe zabezpečenej obchodnej platformy chránenej štandardným bankovým zabezpečením a protokolom Secure Sockets Layer (SSL). Ponúka vklady a výbery v rámci mien ako euro, česká koruna a poľský zlotý. Táto burza poskytuje služby jednotlivcom a spoločnostiam po celom svete. Výnimkou sú jedine užívatelia zo Spojených štátov, ktorým neumožňuje registráciu.

Cex.io

Cex.io je online Bitcoinovou zmenárňou, ktorá umožňuje obchodovať s digitálnou menou pomocou amerických dolárov, eura, britskej libry a ruského rubľa. Táto platforma sa okrem Bitcoinu zaoberá aj ďalšími kryptomenami, medzi ktoré patria Ethereum, Bitcoin Cash, Dash, Zcash a Bitcoin Gold.

LocalBitcoins

LocalBitcoins je start-upovou spoločnosťou so sídlom vo fínskom meste Helsinki. Poskytuje služby, pomocou ktorých sprostredkuje voľné obchodovanie medzi miestnou menou a Bitcoinom. Jej systém spočíva v tom, že užívatelia uverejňujú inzeráty na webových stránkach spoločnosti, v ktorých uvádzajú výmenné kurzy a preferovaný spôsob platby za nákup či predaj Bitcoinu. Záujemcovia sa následne kontaktujú a dohodnú sa na konkrétnom obchode, v rámci ktorého prebehne výmena kryptomeny za hotovosť.

Bitcoin bankomaty

Bitcoinové bankomaty pripomínajú tradičné bankomaty, ktoré však poskytujú užívateľom možnosť meniť Bitcoiny na hotovosť. Niektoré z nich umožňujú aj obojstranné transakcie. To znamená, že pomocou nich môžete Bitcoin nakupovať aj predávať. Vo väčšine prípadov vyžadujú, aby ste mali zriadenú vlastnú Bitcoinovú adresu. Prípadne je potrebné stiahnuť si Bitcoinovú peňaženku vo forme aplikácie. Transakcie sa realizujú pomocou QR kódu, ktorý identifikuje užívateľa a systém následne prevedie vklad na jeho účet.