Bitcoin

Čínski Bitcoinoví milionári si pomocou kryptomien kupujú nehnuteľnosti v zahraničí

 

V súčasnosti už nie je žiadnym tajomstvom, že Bitcoin a ďalšie kryptomeny pomohli zbohatnúť mnohým ľudom. Kým niektorí úspešní účastníci trhu jednoducho zamieňajú svoje digitálne aktíva za fiat meny, ďalší ambiciózni investori ich využívajú pri obchodovaní na zahraničných trhoch. Obzvlášť obľúbenou investíciou čínskych Bitcoinových milionárov sa ukazujú byť obytné nehnuteľnosti vo svetových centrách finančných technológií, čo predstavuje mestá ako Londýn, San Francisco a New York. Aktuálny trend naznačuje, že bohatstvo zhromaždené vďaka kryptomenám bude mať v blízkej budúcnosti zásadný dopad na celosvetový trh s nehnuteľnosťami.

Guo Hongcai pochádza z čínskej provincie Shanxi a je obchodníkom s hovädzím mäsom, ktorý investoval do Bitcoinu už v raných štádiách vývoja tejto kryptomeny. V súčasnosti je jedným z mnohých Bitcoinových milionárov, ktorí usmerňujú časť svojho majetku za hranice svojej domoviny, prostredníctvom nákupu nehnuteľností na zahraničných trhoch.

Hongcai v priebehu apríla na území Spojených štátov predal 500 Bitcoinov a následne využil nadobudnuté peniaze na nákup luxusného sídla s rozlohou 9 290 metrov štvorcových v meste Los Gatos, ktoré sa nachádza približne 90 minút jazdy autom od San Francisca, v štáte Kalifornia. Jeho Rolls-Royce, ktorý si tiež kúpil vďaka profitovaniu z kryptomeny, je tak aktuálne zaparkovaný na príjazdovej ceste obchádzajúcej malú záhradu s pažítkou a ďalšími plodinami.

Bitcoinový milionár vysvetlil: „Predávať Bitcoiny v Spojených štátoch je úplne normálnou stratégiou. Po prebehnutí obchodu si môžete dovoliť kúpiť čokoľvek, po čom zatúžite.“

Guo nazýva toto svoje letné sídlo „pažítkovou vilou“, pretože názov tejto zeleniny v čínštine predstavuje slangové označenie investorov do kryptomien, ktorí sú náchylní predávať svoje digitálne aktíva v mimoriadne veľkých objemoch.

Keďže čínske regulačné orgány v rôznej miere zasahujú do trhu a podnikania v rámci svojej krajiny, takzvaní kryptomilionári sa obracajú na zahraničné trhy s nehnuteľnosťami, prostredníctvom ktorých sa snažia diverzifikovať svoje investičné portfóliá. Niektorí z nich pritom nakupujú nehnuteľnosti priamo pomocou kryptomien, ďalší podobne ako Hongcai používajú Bitcoin na získanie cudzích mien bez toho, aby potrebovali jednať s akoukoľvek bankou.

Zakladatelia americkej start-upovej spoločnosti Slice, ktorá pôsobí na trhu s nehnuteľnosťami a akceptuje platby v kryptomenách, uviedli, že približne jedna tretina z ich sľubných užívateľov pochádza z Ázie. Vo väčšine prípadov sa jedná o čínskych investorov, ktorí vyhľadávajú tokenizované majetkové práva, prostredníctvom maklérov cenných papierov v Hongkongu.

Denník South China Morning Post uviedol, že nehnuteľnosti zakúpené v Hongkongu nie sú spojené s rovnakými daňami a dokumentáciou ako ostatné finančné aktíva držané v zahraničí. Objem čínskych investícií do zahraničných nehnuteľností, ktoré sa často realizujú prostredníctvom maklérov v Hongkongu, sa už roky výrazne navyšuje. Novovzniknutí Bitcoinoví milionári tak v súčasnosti usmerňujú svoje bohatstvo už overenými kanálmi.

Natalia Karayaneva, ktorá je generálnou riaditeľkou spoločnosti Propy – ďalšej realitnej platformy poháňanej kryptomenami, povedala: „Požiadavky, s ktorými sa stretávame pri jednaní s touto generáciou kryptomilionárov, najčastejšie zahŕňajú obytné nehnuteľnosti v cene medzi 50 000 a 100 000 dolárov. Jeden z našich posledných klientov si dokonca hľadal letné sídlo v Silicon Valley, za ktoré bol ochotný zaplatiť 3 až 4 milióny dolárov.“

Karayaneva ďalej dodala: „Stávame sa svedkami toho, že čoraz viac ľudí je ochotných kupovať nehnuteľnosti pomocou kryptomien, pretože je pre nich omnoho ľahšie dostať ich peniaze von z krajiny, keď na to používajú Bitcoin. Je to nepochybne oveľa jednoduchšie ako zriaďovať si bankový účet v Hongkongu a dostať peniaze z krajiny pomocou podnikateľských kanálov. Od čias zlata a striebra sme neobjavili žiadnu ďalšiu univerzálnu menu. Kryptomeny a decentralizovaná ekonomika však spotrebiteľom umožňujú realizovať obchody bez ohľadu na akékoľvek štátne hranice, čo sa iba donedávna javilo byť nepredstaviteľným konceptom. V súčasnosti tak už neexistuje žiadny centrálny orgán, ktorý udáva, čo si ľudia môžu kúpiť a čo nie. Je naozaj potrebné, aby si aj ďalšie skupiny spotrebiteľov uvedomili, prečo je potrebné integrovať kryptomeny do našich každodenných životov.“

Spôsob diverzifikácie

Karayaneva vysvetlila, že najvyhľadávanejšími trhmi s nehnuteľnosťami sú Spojené štáty a Veľká Británia, pričom sa jedná predovšetkým o mestá, v ktorých je vo veľkej miere sústredený sektor zameraný na finančné technológie. Reč je teda napríklad o Londýne alebo o oblasti Bay Area v štáte Kalifornia.

Generálna riaditeľka uviedla: „Bohatí jedinci zo sektora kryptomien obvykle prejavujú najväčší záujem o obytné nehnuteľnosti v blízkosti popredných vzdelávacích inštitúcií, akým je napríklad univerzita v Stanforde. Ich veľkou prioritou je okrem toho aj diverzifikácia – chcú mať časť svojich aktív umiestnenú v zahraničí a v stabilnejších krajinách.“

Približne polovica návštevníkov webových stránok spoločnosti Propy pochádza z Číny, čo momentálne predstavuje mesačne asi 50 000 užívateľov.

Jedná sa o trend, ktorého dopady sa prejavujú ďaleko za hranicami Číny, a to najmä v Kalifornii, kde sa podľa štatistických údajov zhromaždených v priebehu posledného desaťročia spoločnosťou ATTOM Data Solutions takmer štvrtina všetkých rodinných domov predáva v rámci hotovostných transakcií bez využitia hypotéky.

Roy Dekel je generálnym riaditeľom kalifornskej start-upovej spoločnosti SetSchedule, ktorá pomáha licencovaným realitným agentom nadväzovať kontakty s potenciálnymi kupujúcimi a majiteľmi domov. Dekel pritom poznamenal, že čínski Bitcoinoví veteráni iba veľmi zriedka nakupujú nehnuteľnosti priamo pomocou kryptomien. Namiesto toho vo väčšine prípadov zamieňajú svoje digitálne aktíva za tradičné meny priamo v rámci vybraného trhu a nové domovy následne kupujú hotovostnými transakciami.

Dekel povedal: „V poslednom období sme síce zaznamenali pokles záujmu zo strany Číny, ale niektoré mestá ako Los Angeles, San Francisco a New York zostávajú aj naďalej mimoriadne silnými trhmi. Extrémne bohatí čínski investori používajú túto možnosť v úlohe vhodnej diverzifikácie svojich investícií.“

Zvyšovanie cien

Dekel na druhej strane tiež poznamenal, že „mnohí fanúšikovia blockchainu“ si v súčasnosti s veľkou obľubou kupujú druhé domovy alebo investičné nehnuteľnosti, čo viacerých predajcov vedie k tomu, aby vo zvýšenej miere akceptovali platby kryptomenami priamo od medzinárodných kupcov.

Vzhľadom na to, že platformy ako Propy fungujú v súlade s pravidlami miestnych jurisdikcií, dôvodom tohto trendu je pravdepodobne viac než len snaha o daňové úniky. Môžeme preto predpokladať, že spotrebitelia volia možnosť nákupu nehnuteľností prostredníctvom kryptomien výhradne preto, aby sa vyhli skutočne problematických procesom v rámci legitímnych trhov.

Denník The New York Times v priebehu januára uviedol, že čínsky trh s nehnuteľnosťami v súčasnosti „pripomína kasíno“. Agentúra Reuters okrem toho potvrdila, že obmedzenia v rámci výstavby nehnuteľností sa na území tejto krajiny aj naďalej sprísňujú, o čom svedčí napríklad aj výrazné zníženie dotácií pre developerov obytných nehnuteľností.

Karayaneva povedala: „Ceny nehnuteľností v Pekingu sa iba v priebehu minulého roka navýšili až o pozoruhodných 40%. Čínski investori sú z historického hľadiska mimoriadne aktívnymi na zahraničných trhoch, pretože ich domáci trh s nehnuteľnosťami sa skrátka zbláznil.“

V žiadnom prípade však nemôžeme tvrdiť, že čínski investori sú jediní, ktorí kupujú nehnuteľnosti pomocou kryptomien. Bohatí jedinci z Európy v priebehu roka 2017 využívali kryptomeny na kúpu luxusných bytov v dubajskom komplexe Aston Crypto Plaza, ktorý je projektom pod vedením britskej barónky Michelle Moneovej.

V konečnom dôsledku však ani tak nezáleží na tom, v ktorej časti sveta sa kryptomeny využívajú na nákup nových bytov a domov. Vo svetle uvedených skutočností je totiž zjavné, že majetok zhromaždený na trhu s kryptomenami môže mať skutočný dopad na dianie v rámci celosvetového trhu s nehnuteľnosťami.