Blockchain

Blockchain môže malým podnikom zabezpečiť bezhraničné financovanie

Ako by ste sa zachovali, keby tradičná finančná inštitúcia odmietla poskytnúť financovanie Vášmu malému alebo stredne veľkému podniku? Založili by ste si predsa svoju vlastnú banku. Prirodzene, vždy je to jednoduchšie, ako to znie. Ale s rozširovaním možností blockchainovej technológie to už nie je nemožné. Práve naopak, tento krok sa stal jediným logickým riešením pre istý podnik v Litve. Zaradil sa tak medzi ostatné subjekty, ktoré v súčasnosti budujú systém alternatívnych finančných služieb budúcnosti.

Situácia, v ktorej sa ocitli Martin Liberts a Donatas Juodelis v priebehu roka 2012, by sa dala opísať niekoľkými prirovnaniami.

Ani jedno by však nedokázalo plnohodnotne vyjadriť pocity tejto dvojice podnikateľov v čase, keď sa ich spoločná softvérová spoločnosť potrebovala mimoriadne rýchlo rozšíriť za cieľom realizácie nového projektu. Podnikatelia však mali medzitým zviazané ruky, pretože čakali na úhradu predchádzajúceho projektu zo strany istej veľkej firmy. Splatnosť tejto úhrady však predstavovala až tri mesiace, čo dohnalo litovskú spoločnosť až na okraj možností. Banka jej totiž opakovane odmietala poskytnúť úver a jej zakladatelia vyčerpali všetky dostupnú možnosti financovania. Už iba vyplácanie miezd svojim zamestnancom sa pre nich stalo obrovskou výzvou.

Liberts opísal prelomový bod svojho podnikania nasledovne:

„V priebehu roka 2012 sme sa nachádzali uprostred vývoja dvoch rozsiahlych IT projektov. Práve vtedy sa nám naskytla príležitosť začať pracovať na dvoch ďalších. To by si však vyžadovalo omnoho väčší objem prevádzkových nákladov, pretože sme potrebovali až zdvojnásobiť náš tím. Najprv sme vyčerpali svoje osobné účty a potom sme si začali požičiavať peniaze od priateľov a rodiny. Keď nám však tradičné finančné inštitúcie opakovane odmietali poskytnúť pôžičku, boli sme dokonca nútení predať väčšinu akcií spoločnosti, len aby sme dokázali zabezpečiť rast nášho úspešného podnikania so službami v oblasti IT. Naši zamestnanci odvádzali skutočne vynikajúcu prácu a keď sme si uvedomili, že sa s nimi možno budeme musieť rozlúčiť, nebol to príjemný pocit. Dospeli sme k záveru, že majitelia malých a stredných podnikov by nemali byť nútení pristupovať k takýmto rozhodnutiam len preto, že nemajú dostatočný prístupu k financiám.“

Dvojica podnikateľov sa postupom času vzoprela tejto nespravodlivosti a rozhodla sa vytvoriť riešenie na oba problémy, v čom im začal asistovať Justas Šaltinis. Po prvé, bolo potrebné vybudovať spoločnosť, ktorá by podnikala s využitím spoľahlivého fakturačného systému a dokázala by zabezpečiť, aby boli platby rýchle a v súlade s vopred stanovenými podmienkami. Po druhé, kľúčovým bol vznik platobnej platformy pre malé a stredné podniky, ktorá by už v priebehu nasledujúcich piatich rokov dokázala prekonať súčasný finančný model bánk a popredných finančných inštitúcií.

Táto ambiciózna platforma dostala označenie Debitum a bola spustená 3. septembra po tom, čo v rámci úspešnej počiatočnej ponuky digitálnych mincí (ICO) zhromaždila 17 miliónov dolárov.

Prečo je takáto platforma potrebná?

Niektoré odhady pojednávajú o tom, že banky bežne zamietajú viac než 50% žiadostí o úvery, ktoré prichádzajú zo strany malých a stredných podnikov. Situácia je dokonca ešte omnoho horšia v rozvíjajúcich sa ekonomikách – v správe Svetovej banky z roku 2017 sa odhaduje, že až pozoruhodných 70% malých, stredných a mikro-podnikov nemá prístup k úverom, ktoré sú pre nich vo viacerých prípadoch nevyhnutnosťou.

Avšak ani schválený úver v konečnom dôsledku nie je zárukou bezproblémového podnikania. Zastarané praktiky tradičných bánk totiž obvykle vedú k intenzívnej byrokracii a potrebe spĺňania neprimerane náročných požiadaviek. Tieto procesy sú často dôvodom skutočnosti, že majitelia podnikov sú nútení zameriavať svoju energiu nesprávnym smerom a v konečnom dôsledku im neostáva čas na rozvoj samotného podnikania.

Pomalé schvaľovanie a konzervatívny postoj k riziku sú ďalšími dôvodmi, v dôsledku ktorých sa majitelia malých a stredných podnikov čoraz častejšie otáčajú konvenčnému bankovníctvu chrbtom. Mnohí z nich si namiesto toho volia pohodlie, rýchlosť a flexibilitu alternatívnych finančných systémov.

Ideálnym príkladom tohto posunu je Spojené kráľovstvo, kde v priebehu minulého roka medziročne vzrástol objem úverov podnikov získavaných prostredníctvom alternatívnych nástrojov až o 43%. Svetová banka na základe svojich najnovších analýz odhaduje, že celosvetový alternatívny finančný trh zameraný na malé a stredné podniky by mohol do roku 2020 narásť až na hodnotu 90 miliárd dolárov. Súčasná hodnota tohto trhu sa pritom pohybuje okolo úrovne 34 miliárd dolárov.

Ako bude fungovať?

Platforma Debitum bude fungovať na blockchaine a už v súčasnosti disponuje pozoruhodnou zákazníckou základňou o počte 30 000 používateľov. Tí vo veľkej miere profitujú z počiatočného kapitálu spoločnosti, ktorý by sa do konca tohto roka mal navýšiť až na hodnotu 10 miliónov eur. Platforma už ohlásila spoluprácu s viacerými alternatívnymi inštitucionálnymi poskytovateľmi úverov z pobaltského regiónu, vrátane organizácii ako DEBIFO, Credital a Monify, ktoré zabezpečujú financovanie vznikajúcich spoločností prostredníctvom inovatívneho systému požičiavania.

Medzi ďalších partnerov služby Debitum patrí aj spoločnosť Finpass, ktorá sprostredkuje finančné služby v súlade s princípmi zameranými proti praniu špinavých peňazí a ďalším nelegálnym operáciám. Blockchainová platforma naviazala spoluprácu aj so spoločnosťou Scorify, ktorá prideľuje automatizované skóre pre všetky potenciálne úvery v rámci služby Debitum.

Platobná sieť projektu Debitum s názvom Abra 1.0 sa snaží prilákať európskych aj amerických investorov so záujmom o atraktívnejšie investičné príležitosti. Atraktívnou voľbou je aj pre investorov do kryptografických aktív, ktorí objavujú možnosti investovania časti svojho volatilného kapitálu do stabilnejších finančných nástrojov v podobe pôžičiek pre malé a stredné podniky. Takýmto spôsobom totiž budú schopní zabezpečiť si z investovaných kryptomien významný príjem na úrokoch.

Momentálne sa očakáva, že medzi uchádzačov o úvery prostredníctvom platformy Debitum sa zaradia najmä inštitucionálni vypožičiavatelia, ktorí budú zahŕňať rôzne predajné a profesionálne združenia. Pôžičky prostredníctvom tejto platformy sa stanú obzvlášť veľkým lákadlom aj pre rýchlo sa rozvíjajúce malé a stredné podniky, ktoré prejavia záujem o rozširovanie svojich operácií a potrebu zvýšeného objemu financovania.

Ostro sledované projekty

Myšlienka bezhraničného pôžičkového systému si už získala pozornosť tvorivej skupiny New Kids On The Blockchain, ktorá pôsobí na portáli YouTube. Táto tvorivá skupina vo svojom pripravovanom dokumentárnom filme dôkladne predstaví platformu Debitum, jej potenciálne budúce úspechy, ale aj možné neprekonateľné úskalia. Práve Debitum je jednou zo začínajúcich spoločností, ktoré filmoví tvorcovia sledujú už od ošiaľu vo svete ponúk ICO. Debitum bude prezentovaná v mimoriadne pozitívnom svetle, keďže sa jej podarilo úspešne zhromaždiť požadované počiatočné financovanie, uviesť na trh konkrétny produkt a v súčasnosti sa nachádza na dobrej ceste za dosahovaním svojich dlhodobých cieľov.

Dokumentárny film je v produkcii už od začiatku roka 2017 a budú v ňom vystupovať viacerí poprední jedinci zasvätení do sveta kryptomien. Okrem toho sa bude zaoberať otázkami regulácie tohto sektora, tokenizácie ekonomiky a situáciou v krajinách ako Litva, Malta, Južná Kórea a Gibraltár, ktoré vo veľkej miere objavujú potenciál kryptomien.

Sústredenie na malé a stredné podniky

Platforma Debitum Network sa bude sústreďovať predovšetkým na malé a stredné podniky, ktorým bude asistovať s automatizáciou procesov pomocou blockchainu. Transakcie bude možné realizovať aj vo fiat menách, čo sprístupní službu aj obchodníkom s nedostatočnými skúsenosťami na trhu s kryptomenami. Poplatky za výber úverov budú bezprecedentne nízke a doba schvaľovania mimoriadne krátka – žiadosti budú môcť byť schválené za menej než hodinu.

Zatiaľ čo pôžičky obchodných bánk často disponujú splatnosťou od 1 do 5 rokov, Debitum posunie tento interval na dobu od 2 do 6 mesiacov. Podnikom tak bude schopná poskytovať finančné injekcie v momente, keď ich budú najviac potrebovať.