Bitcoin

Bitcoin a futures kontrakty: Čo by ste mali vedieť

Obchodovanie s futures kontraktmi spojenými s Bitcoinom debutovalo 10. decembra. Stalo sa predmetom zanietených diskusií podobne ako všetky ostatné záležitosti, ktoré sú spojené s kryptomenami.

Odborníci na digitálne meny sú presvedčení, že obchodovanie s finančným derivátom úplne pretransformuje povahu Bitcoinu. Takýto krok poskytne možnosť zapojiť sa do trhu profesionálnym obchodníkom a inštitucionálnym investorom, ktorí pozdvihnú úroveň obchodovania s digitálnou menou. Kritici, z ktorých mnohí sú úzko spätí s trhom s futures kontraktmi tvrdia, že na obchodovanie s takýmito finančnými inštrumentmi ešte nedozrel správny čas. V najhoršom prípade môžu dokonca predstavovať systematické riziko. A to najmä ak sa zohľadní nadpriemerná volatilita trhu s digitálnymi menami.

Investori by sa mali zamerať na niekoľko základných teórií.

Základy obchodovania s futures kontraktmi

Spoločnosť Cboe Global Markets spustila obchodovanie s futures kontraktmi spojenými s Bitcoinom pod symbolom XBT 10. decembra. Začiatok obchodovania bol spojený s náhlym zvýšením cien, po ktorom okamžite nasledovalo dočasné pozastavenie predaja.

Graf: Obchodovanie s Bitcoinovými kontraktmi futures zaznamenalo úspešný začiatok, ich cena v rámci prvých hodín obchodovania stúpla o 25%.

Konkurenčná spoločnosť CME Group má pláne uviesť svoje kontrakty futures už 18. decembra.

Futures kontrakty umožňujú obchodníkovi staviť na to, či sa bude cena podkladového aktíva zvyšovať alebo znižovať pred vypršaním doby splatnosti kontraktu. Obchodníci, ktorí očakávajú zvyšovanie ceny tohto aktíva, vykonajú takzvaný obchod s označením „dlhý obchod“ („long trade“). Naopak obchodník, ktorý očakáva pokles ceny podkladového aktíva, vykoná „obchod na krátko“ („short trade“). V rámci obchodovania s futures kontraktmi sa vždy vykonáva rovnaký počet obchodov ako „short“ tak aj „long“.

Bitcoinové futures kontrakty budú zúčtované v hotovosti. To znamená, že po vypršaní kontraktu žiadne jednotky Bitcoinu v podstate nezmenia svojho majiteľa. Víťazní obchodníci si jednoducho prevezmú svoju výhru od tých, ktorým stávka nevyšla a svoj vklad prehrali. Ako pri väčšine kontraktov, aj v tomto prípade dôjde k zúčtovaniu pravdepodobne ešte pred vypršaním platnosti kontraktu.

Predaj na krátko

Predaj na krátko („short sell“), či takzvané „shortovanie“, je jednou z najatraktívnejších čŕt obchodovania s futures kontraktmi. Obchodník môže totiž v tomto prípade vykonať obchod na krátko bez toho, aby najprv vlastnil dané podkladové aktívum. Investori sa nazdávajú, že takýto typ obchodovania povedie k zvýšenej stabilite cien a efektívne zníži extrémnu volatilitu, ktorá bola doteraz bežnou súčasťou trhu s Bitcoinom.

Možnosť predaja na krátko nepochybne poteší aj investorov, ktorí neveria v dlhodobý úspech najpopulárnejšej kryptomeny sveta. Tí boli doteraz frustrovaní z technických problémov, ktoré súviseli so „shortovaním“ Bitcoinu.

Thomas Lee, ktorý je správcom spoločnosti Fundstrat Global Advisors, 8. decembra vyhlásil: „Možnosť jednoduchého shortovania Bitcoinu by mohla vytvoriť krátkodobý nátlak na vývoj ceny tejto kryptomeny. Ale tento krok pravdepodobne privítajú aj zástancovia Bitcoinu. Predaj na krátko zabezpečí vhodný proces určovania cien a možnosť shortovať Bitcoin spôsobí, že hedžové fondy budú môcť zaujať ku kryptomene oveľa serióznejší prístup. Tento vývoj by mohol prispieť k dlhodobej životnosti Bitcoinu, pretože doňho bude investovať väčší počet účastníkov trhu.“

Hedžovanie

Hedžovanie predstavuje možnosť zaistiť sa proti rizikám, spôsobeným významným pohybom hodnôt podkladových aktív. Úspech futures kontraktov by mohol viesť k tomu, že sa zvýši ich popularita ako hedžovacieho nástroja pre investorov, ktorí sa zameriavajú na ťažbu nových jednotiek Bitcoinu. Najväčší hráči na trhu s Bitcoinom môžu privítať schopnosť ochrániť sa pred výrazným prepadom cien kryptomeny, práve prostredníctvom trhu s futures kontraktmi.

Matt Osborne je hlavným investičným riaditeľom kalifornskej spoločnosti Altegris, ktorá poskytuje obchodovanie s alternatívnymi investičnými produktmi a spravuje aktíva v hodnote približne $ 3 miliárd. Tvrdí, že „niektorí profesionálni obchodníci v oblasti futures kontraktov sa už nevedia dočkať možnosti uplatniť svoje kvantitatívne stratégie obchodovania na trhu s Bitcoinom“.

Osborne však dodáva, že to si bude vyžadovať istý čas. Takýto obchodníci totiž budú potrebovať údaje o predchádzajúcom vývoji cien, na ktorých budú môcť založiť svoju novú stratégiu.

Príliš skoro?

Je ťažké ignorovať vyjadrenia veľkých svetových bánk a maklérskych spoločností, ktoré tvrdia, že spustenie obchodovania s futures kontraktmi bolo predčasné. Americká asociácia pre obchodovanie s futures kontraktmi poslala otvorený list Komisii pre obchodovanie s komoditnými futures kontraktmi v ktorom uvádza, že burzy nedisponovali dostatočnou spätnou väzbou pojednávajúcou o úrovniach marží a ďalších záležitostiach.

Denník The Wall Street Journal uviedol, že mnohé z najväčších bánk na Wall Street svojim klientom neposkytnú prístup k futures kontraktu, ktorý začala ponúkať burza Cboe. Spoločnosť Goldman Sachs Group, ktorá je najväčším americkým sprostredkovateľom na trhu s futures kontraktmi, prístup k tomuto derivátu síce poskytne, ale iba vybraným klientom.

Niektorí makléri v sektore futures kontraktov medzitým zvyšujú požiadavky na úroveň marží, ktoré už boli aj doteraz pomerne vysoké, v dôsledku regulačných opatrení niektorých búrz. Tento krok je odpoveďou na vysokú volatilitu kryptomeny Bitcoin.

Marža

Marža predstavuje finančnú zálohu, ktorú musí obchodník zhromaždiť, pred samotnou investíciou do futures kontraktu. V rámci najpopulárnejších kontraktov, táto marža dosahuje úroveň 10% z celkovej hodnoty podkladového kontraktu. Spoločnosť CME bude však od svojich klientov vyžadovať zálohu až o hodnote 35%, pričom burza Cboe požaduje až 45% z dennej zúčtovacej ceny. V prípade Cboe to znamená, že ak sa kontrakt obchoduje v cene $ 15 000, obchodník, ktorý má v úmysle vykonať krátky či dlhý obchod, musí zložiť zálohu v hodnote $ 6 600.

Vysoká marža odzrkadľuje obavy prameniace z nadpriemernej volatility Bitcoinu. Cena kryptomeny iba v poslednom týždni zaznamenala obrovské výkyvy. Počas istého momentu sa v priebehu menej než dvoch dní jej hodnota vyšvihla až o 40% a dosiahla tak nové rekordné maximum.

Cenové limity

Ako pri väčšine futures kontraktov, aj v oblasti trhu s Bitcoinom budú kontrakty obmedzené istým cenovým limitom. To znamená, že keď cena podkladového aktíva prekročí vopred stanovenú hodnotu, burza pri týchto kontraktoch pristúpi k dočasnému či trvalému pozastaveniu obchodovania. Burza Cboe napríklad pozastaví obchodovanie na dve minúty, ak sa najlepšia ponuka v rámci kontraktu, ktorý je najbližšie k svojej dobe splatnosti, zvýši alebo zníži o 10% voči hodnote z predchádzajúceho dňa.

Ak sa po opätovnom spustení obchodovania hodnota kontraktu zvýši alebo zníži o 20% voči cene z predchádzajúceho dňa, obchodovanie bude pozastavené na päť minút.

Opatrné začiatky

Osborne vraví, že inštitucionálni investori a profesionálni obchodníci pravdepodobne neodolajú možnosti opatrne sa zapojiť do trhu s Bitcoinovými futures kontraktmi. Ale v akej situácii sa nachádzajú drobní investori, ktorí by si tiež radi ukrojili kúsok koláča? Osborne vysvetľuje: „Bitcoin je príliš volatilný, aj v úlohe samostatnej investície. Nemyslím si, že by drobní investori potrebovali na začiatkoch riskovať, spájaním kryptomeny s kontraktmi futures.“