Bitcoin

20% až 30% pokles meny Bitcoin nie je vôbec výnimočný

V druhej polovici decembra sme sa stali svedkami výrazného prepadnutia cien všetkých popredných kryptomien. Výnimkou nebola ani najväčšia z nich – Bitcoin. Ten je však unikátnym prípadom a pokles ceny o 20 či 30 percent ho vie ovplyvniť len v minimálnej miere.

Šialenstvo týkajúce sa Bitcoinu poháňajú špekulácie o tom, že cena tejto digitálnej meny v priebehu nasledujúcich dvoch rokov prekročí míľnik $ 100 000. Mnohí investori práve z tohto dôvodu nakupujú jednotky tejto kryptomeny a sú odhodlaní držať ju až do posledného dňa konečného zúčtovania.

Keď sa pozrieme na históriu vývoja ceny Bitcoinu, zisťujeme, že zaznamenala viac než 30-percentný pokles v každom jednom kvartáli od svojho vzniku. Najväčší šok nastal v januári roku 2015, keď sa Bitcoin prepadol o takmer 59% a v marci roku 2013, keď spadol o celých 70%.

Ak by sa v súčasnosti prepadla hodnota Bitcoinu o 70%, nastalo by jedine to, že by sa dostala na úroveň svojho 200-dňového kĺzavého priemeru, ktorý predstavuje $ 4 473.

To znamená, že obyčajný pokles o 35% by nemal znepokojiť žiadneho investora. Obzvlášť preto, lebo väčšina z nich sa nespolieha na žiadny pákový efekt. Jedine investori, ktorí obchodujú na základe pákového efektu, by sa mali obávať v situácii, keď sa dané aktívum masovo predáva. To by totiž znamenalo, že budú na trhu nútení uzavrieť svoju pozíciu (obchod).

Vývoj ceny Bitcoinu v rokoch 2013 až 2017:

Napriek tomu si však mnohí účastníci trhu myslia, že bublina Bitcoinu začína praskať. Nedokážu sa ubrániť tomu, aby prirovnávali súčasnú situáciu k technologickej bubline z 90. rokov. Majte však na pamäti, že v časoch vzostupu internetu mnohí ľudia nerozumeli rozmerom a dôležitosti elektronického obchodovania, ktoré je dnes všeobecne rozšíreným fenoménom.

Investori iba potrebovali vidieť náčrt ekosystému, ktorý v tom čase začali budovať spoločnosti ako Google, Apple a Amazon. Obzvlášť dobrým príkladom je spoločnosť Facebook. Vstúpila na trh s vykonaním snáď najočakávanejšej počiatočnej verejnej ponuky akcií v histórií. Akciám spoločnosti sa však v prvých mesiacoch obchodovania vôbec nedarilo. Až v súčasnosti si investori začínajú uvedomovať skutočný potenciál technologických gigantov zo skupiny FANG (Facebook, Amazon, Netflix a Alphabet/Google) a všetci si chcú ukrojiť z ich úspechu.

Burzový index Nasdaq Composite sa z historického maxima v roku 2000 prepadol až o 77% a v roku 2002 dosiahol svoje historické minimum. Jedná sa o katastrofu, na ktorú investori len tak ľahko nezabudnú. Obzvlášť tí, ktorí vtedy prišli o všetky investície.

Avšak investori, ktorí už vtedy porozumeli konceptu internetu, svoje trhové pozície držali, prípadne dokonca nakúpili ešte viac akcií. Na dividendách neskôr nepochybne zarobili obrovský majetok.

Technologický index Nasdaq sa od minima v roku 2002 vyšplhal takmer o 531%. Mali by sme to tiež nazvať bublinou?

Bitcoin je v súčasnosti kráľom medzi kryptomenami. 18. decembra sa obchodoval za $ 19 000. 22. decembra sa prepadol pod $ 11 000. Nebolo by žiadnym prekvapením, keby sa tento výkyv prejavil na 50-dňovom, 100-dňovom, či dokonca aj na 200-dňovom kĺzavom priemere. Koniec koncov, z percentuálneho hľadiska sa v rámci týchto intervalov jedná o pozoruhodné rozdiely – 44,77% ($9 717); 50,19% ($6 959) a 77,06% ($4 473).

Mnoho investorov bolo v období rastu technologickej bubliny zmätených, pretože čelili novej technológii. Aktuálne panuje podobné zmätenie ohľadom otázky, či je Bitcoin skutočnou menou alebo prostriedkom určeným na uchovávanie hodnoty. Veľa ľudí v súčasnosti nakupuje Bitcoin výhradne s dôverou v jeho budúce úspechy. To naznačuje, že Bitcoin by sa mal považovať za uchovávateľa hodnoty, prípadne investičné aktívum. Reálna mena je totiž niečo, čo sa vyskytuje v neustálom obehu a dosahuje nízku alebo žiadnu volatilitu, podobne ako euro či dolár.

Najnovšou senzáciou na trhu s digitálnymi menami je vzostup futures kontraktov. Tento trend by mohol viesť k postupnému vytvoreniu efektívnejších regulačných opatrení tohto sektoru. Cenové rozpätie medzi hodnotou týchto futures kontraktov a aktuálnou cenou kryptomeny dosahuje úroveň nižšiu než $ 100. To nám napovedá o tom, že otázka likvidity kryptomeny sa začína vyjasňovať, pretože sa do hry zapojili veľkí inštitucionálni hráči.

Je pravdou, že posledné masové predávanie Bitcoinov a pokles ceny tejto kryptomeny otrasie skalopevným presvedčením niektorých investorov. Dlhodobý trend vo vývoji ceny Bitcoinu však aj naďalej smeruje nahor.